Prezident Miloš Zeman by si „velice přál“ personální změny v České televizi. Řekl to v televizi Barrandov, bez upřesnění, koho by se měly týkat. Připomněl, že takové změny nemůže dělat prezident, ale mohou je spustit poslanci, když dvakrát zamítnou výroční zprávu o hospodaření České televize. „Tak uvidíme, jestli to udělají,“ pověděla hlava státu.

Dětský kanál ČT začne vysílat v září, bez reklam, zřejmě v Pařízkově síti

Většinu programu mají tvořit pořady kupované ze zahraničí.

Pátý kanál veřejnoprávní televize zaměřený na děti a pracovně zvaný ČT3 odstartuje s podzimní sezónou 2013. V druhé polovině roku se na něj přesunou z ČT1 a ČT2 zbývající dětské pořady.

„Nový dětský kanál plánuje Česká televize spustit v září 2013. V současné době upřesňuje jeho koncepci, programové schéma a jedná o spolupráci s tvůrci a partnery v Česku i zahraničí,“ uvedlo vedení instituce ve středu po projednání letošního rozpočtu. Už v únoru hodlá management Petra Dvořáka představit koncepci dětského kanálu kontrolní Radě ČT.

Koncepce dětského kanálu vzniká pod vedením výkonného ředitele dětského kanálu Petra Kolihy, který byl dlouholetým uměleckým ředitelem zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Ten na skloňsku loňska avizoval, že většinu programu budou tvořit pořady kupované ze zahraničí. Obecně zahrne publicistiku, sport či výuku jazyků.

PROGRAMOVÉ SCHÉMA

V navrhovaném programovém schématu cílí nový dětský kanál České televize na několik věkových skupin.

  • Těžištěm vysílání vlastní tvorby pro mladší děti ve věku 4–8 let bude doba mezi 16.00 až 17.30 hod., ve které se budou moci zapojit do dětské soutěže, vzdělávacího pořadu nebo se pobavit s Kouzelnou školkou.
  • Od 17.30 do 20.00 hod. bude vysílání zaměřeno na starší děti ve věku 9–12 let a přinese například živé kontaktní pásmo nebo zábavný pořad.
  • Večerní vysílání bude oslovovat teenagery ve věku 13–18 let prostřednictvím například dětské talentové show, českého seriálu typu Arabela, rodinného sitcomu, přenosů koncertů, dobrodružných seriálů, pohádek a filmů.
  • Pozdější čas po 22. hodině bude patřit mladým lidem starším 18 let.

Vysílání má být bez reklamy. Roční provoz vyjde nejdráž na 233 milionů Kč ročně. Vedení televize počítá s tím, že na základě doporučení regulačního telekomunikačního úřadu bude nový program zprvu šířit v digitální síti 4 firmy Digital Broadcasting Radima Pařízka, narozdíl od čtyř existujících kanálů ve veřejnoprávním multiplexu, síti 1.

Varianty nákladů dětského kanálu ČT3

Varianty nákladů dětského kanálu ČT3. Kliknutím zvětšíte