Ve čtvrtečním rozhovoru s MF Dnes prezident Miloš Zeman zopakoval svou výzvu k personálním změnám v České televizi, opět v souvislosti s možným neschválením výročních zpráv ČT. Těmi se bude v úterý 27. března zabývat volební výbor. Pokud je neschválí, dochází k výměně Rady ČT, potažmo potenciálně i ředitele. „Záleží ale nikoli na mně, nýbrž na politicích, kteří k tomu mají vztah, jaké vedení ČT si vlastně přejí,“ prohlásil Zeman.

Dětský kanál ČT bude vysílat převážně pořady kupované ze zahraničí

O programové skladbě mluvil Petr Koliha, šéf chystaného kanálu České televize pro děti, na posledním čtvrtletníku FITES.

Za zhruba 230 milionů Kč ročně, kolik má optimálně stát chystaný dětský kanál Česká televize, se pořídí jen menšina původně vyráběných pořadů, programové schéma bude stát na levnějších pořadech koupených ze zahraničí. V závěru loňska to řekl Petr Koliha, odpovědný za přípravu celkem už pátého kanálu veřejnoprávní televize.

„Televize bude zhruba pracovat v mírně nadpoloviční části s akvizicí a zbytek s archivem, s vlastní novou výrobou a jejími reprízami. To je zhruba obrys, který teď můžu slíbit. Jestli se to bude pohybovat 60:40 nebo 55:45, nevím,“ řekl Koliha na listopadovém čtvrtletníku Filmového a televizního svazu, jehož přepis přináší aktuální vydání časopisu Synchron.

„Je to zahraniční, to znamená především evropská, jejíž podíl máme dán zákonem. A samozřejmě chceme představit třeba úžasné hrané věci ze Skandinávie, které tady normálně neběhají. Chceme spolupracovat s BBC a s řadou dalších veřejnoprávních televizí po Evropě. Zmiňoval jsem EBU [Evropská vysílací unie, sdružuje evropské veřejnoprávní vysílatele – pozn. red.]. Ale samozřejmě když se objeví nějaký seriál v Americe, tak se také o něj budeme zajímat,“ přiblížil Koliha.

Zdůraznil, že ČT3 je pracovní název chystaného kanálu, který by měl odstartovat v průběhu tohoto roku. Generální ředitel ČT Petr Dvořák navrhuje tři varianty ročního rozpočtu – nejlevnější za 195 milionů Kč, optimální za 233 milionů. Zhruba 230 milionů stojí – podle slov ředitele programu ČT Milana Fridricha na akci FITES – roční vysílání ČT2.

PROGRAMOVÉ SCHÉMA

V navrhovaném programovém schématu cílí nový dětský kanál České televize na několik věkových skupin.

  • Těžištěm vysílání vlastní tvorby pro mladší děti ve věku 4–8 let bude doba mezi 16.00 až 17.30 hod., ve které se budou moci zapojit do dětské soutěže, vzdělávacího pořadu nebo se pobavit s Kouzelnou školkou.
  • Od 17.30 do 20.00 hod. bude vysílání zaměřeno na starší děti ve věku 9–12 let a přinese například živé kontaktní pásmo nebo zábavný pořad.
  • Večerní vysílání bude oslovovat teenagery ve věku 13–18 let prostřednictvím například dětské talentové show, českého seriálu typu Arabela, rodinného sitcomu, přenosů koncertů, dobrodružných seriálů, pohádek a filmů.
  • Pozdější čas po 22. hodině bude patřit mladým lidem starším 18 let.

Koliha s Fridrichem po dotazu tuzemských tvůrců děl pro děti mluvili také o optimální délce cyklů, třeba večerníčků, pro nový kanál. „Víte, ono i těch 12, 24 [dílů] je málo. Já bych potřeboval vlastně celoroční seriály,“ odpovídal Koliha, „dítě vlastně dlouhodobě hledá kvalitu a zvyká si na ni.“

„Když jsem byl v Číně a měl jsem jednání v tamní televizi, kde mají také dětský program, tak mi řekli, že nic pod 300 dílů je nezajímá, protože potřebují, aby to běželo minimálně celý rok a vytvořil se na to nějaký návyk, dal se udělat merchandising, dalo se s tím pracovat a vydělávat na tom. Berte to tak, že v minulosti existovalo nějaké zadání a byly standardy, jak se vyrábívaly večerníčky atd. Tenhle režim se určitě nyní nastaví nově a jinak,“ doplnil bez dalších podrobností Fridrich.