Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Dětský kanál ČT má tři varianty: nejlevnější za 195 milionů Kč ročně, optimálně 233 milionů

Chystaný dětský kanál České televize má stát nejméně 195,5 milionů Kč ročně, optimálně pak 232,6 milionů. Dnes dopoledne to na neveřejném pracovním setkání s Radou ČT navrhl generální ředitel televize Petr Dvořák, který právě díky slibu spustit samostatný program pro děti funkci loni na podzim vyhrál. Jednu z variant vybere po diskusi s radními.

Tři varianty, které předložil, se liší z hlediska nákladů na provoz a spuštění a závisí na množství premiér a vlastní tvorby. Dvořák nicméně stále nemá jasno v tom, do které digitální sítě kanál umístit. „O finálním technickém řešení a distribuci dětského kanálu v současnosti probíhají jednání s Českým telekomunikačním úřadem,“ uvedla televize.

Večer v původním znění s titulky

„Děti jsou pro veřejnoprávní televizi jednou z nejdůležitějších cílových skupin. Snažili jsme se sestavit takový program vysílání, aby děti bavil, zároveň jim nenásilnou formou přinášel i poznání a mohly se ho přímo účastnit prostřednictvím internetu a dalších moderních technologií,“ předeslal ředitel Dvořák.

Hlavní má být vlastní tvorba a živé interaktivní pořady, doplnit je mají současné pořady nakoupené ze zahraničí - od animovaných filmů, dobrodružných seriálů, pohádek až po hrané dětské a rodinné filmy.

Novinkou, k níž na českém televizním trhu zatím opatrně sahá jen Prima svými tematickými kanály, je vysílání v původním znění. Veřejnoprávní televize plánuje, že „nový dětský kanál ČT se v zásadě bude chovat jako jeden velký jazykový kurz – dětské zahraniční pořady nabídne v duálním vysílání, večerní nabídku zahraničních pořadů pak téměř důsledně v původním znění s titulky.“

ČT kvůli dětské stanici sáhne do archivu, ale chce také vyrábět nové pořady. A vysílání propojit s internetem - tady ČT připomíná vysokou penetraci internetu v cílových skupinách 4 až 9 let (92 %) a 10 až 14 let (96 %).

Programové schéma

V navrhovaném programovém schématu cílí nový dětský kanál na několik věkových skupin.

Těžištěm vysílání vlastní tvorby pro mladší děti ve věku 4–8 let bude doba mezi 16.00 až 17.30 hod., ve které se budou moci zapojit do dětské soutěže, vzdělávacího pořadu nebo se pobavit s Kouzelnou školkou.

Od 17.30 do 20.00 hod. bude vysílání zaměřeno na starší děti ve věku 9–12 let a přinese například živé kontaktní pásmo nebo zábavný pořad.

Večerní vysílání bude oslovovat teenagery ve věku 13–18 let prostřednictvím například dětské talentové show, českého seriálu typu Arabela, rodinného sitcomu, přenosů koncertů, dobrodružných seriálů, pohádek a filmů.

Pozdější čas po 22. hodině bude patřit mladým lidem starším 18 let.