Devadesátky, Stíny v mlze, Špunti na cestě. ČT chystá na jaro řadu novinek

Mezi ohlášenými novinkami hrané tvorby České televize převažují kriminální série.

Ze seriálu Devadesátky. Foto: Zuzana Páchová

Ze seriálu Devadesátky. Foto: Zuzana Páchová

Česká televize představí od začátku roku 2022 postupně šest premiérových seriálů a minisérií, řadu nových dokumentů, pořadů pro děti i druhou řadu soutěžní show Peče celá země. Uživatelům online videotéky iVysílání nabídne také svůj první webový seriál. „Na začátek roku a na jaro jsme připravili různorodý program. I díky současné skladbě sedmi kanálů můžeme dobře pracovat s odlišnými diváckými zájmy a očekáváními. Vedle nových hraných seriálů, minisérií nebo autorských dokumentů, na kterých jsme spolupracovali s oceňovanými režiséry, tak představíme například obsáhlé dokumentární cykly zaměřené na kulturní fenomény, vzdělávací pořady, animovaný seriál pro starší děti nebo další řadu Peče celá země,“ uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák. „Dále rozvíjíme i původní tvorbu pro iVysílání, která nám dává příležitost uchopit nové látky, vyzkoušet jiné tvůrčí postupy. A oslovit tedy ještě specifičtější divácké skupiny. Letošní jaro bude tedy v České televizi žánrově i obsahově pestré.“

Seriály a minisérie

Tři programové novinky ČT se představí už na začátku ledna.

Devadesátky

Devadesátky

Ondřej Sokol a Martin Finger v seriálu Devadesátky

Šestidílné Devadesátky režiséra Petera Bebjaka se inspirují vyšetřováním reálných klíčových případů první poloviny devadesátých let. Tedy doby, kdy kriminalita vyskočila do nečekaných výšin a kdy se rozhodovalo o tom, jestli policie najde a ustojí svoji roli. Na pražské 1. oddělení nastupuje Kryštof Bartoš coby mladý vyšetřovatel, zkušený operativec ztvárněný Martinem Fingerem novému kolegovi nevěří, pracovat ale musí společně.

„Když jsem v roce 1990 nastupoval k policii, znal jsem policejní práci jen z dobových televizních seriálů. Učil jsem se za pochodu. Přesto se mi už v roce 1993 splnil velký životní sen a já začal vyšetřovat vraždy. Doba to byla ale překotná, nápor vražd a zločinu byl velký a policie na to nebyla dostatečně připravená. Tudíž jsem se i já, jako mladý začínající vyšetřovatel, který nic neuměl, dostal k případům, ke kterým bych se normálně nedostal. Díky tomu jsem se účastnil zásadních kauz,“ vzpomíná Josef Mareš, jenž na scénáři spolupracoval s Matějem Podzimkem.

Sérii doprovodí dokumentární cyklus Polosvět, který na devadesátkové kriminální kauzy nahlíží z jiného úhlu. Vznikl podle námětu známého novináře Jaroslava Kmenty.

Špunti na cestě

Špunti na cestě

Pavel Liška a Miroslav Donutil v seriálu Špunti na cestě

Komediální seriál Špunti na cestě režiséra Jiřího Chlumského přinese příběh podivných členů jedné normální rodiny a její poněkud nepovedené dovolené. Hrou osudu a několika nedorozuměními se tři generace ocitnou v upraveném obytném autobusu a projedou s ním půl republiky. V seriálu se objeví Miroslav Donutil, Jiří Langmajer, Tatiana Dyková, David Novotný, Anna Polívková a další.

„Tatínkové brousí školní lavice, aby dětem vylepšili prospěch, maminky balí k moři i mušle a děti se nemohou dočkat až budou na pláži. Vlny chorvatského Jadranu jsou téměř nadosah, tak co by se mohlo pokazit? No přeci úplně všechno! Jedna katastrofa stíhá druhou, a přesto rodina Veselých zažije prázdniny, na které nezapomene,“ popisuje seriál pro celou rodinu Josef Viewegh, v jehož tvůrčí skupině seriál vznikl. Seriál pro ČT vyrábí společnost Fresh Lobster producenta Ludvíka Marečka.

Stíny v mlze

Petra Špalková a Jiří Vyorálek v seriálu Stíny v mlze. Foto: Martin Popelář

Petra Špalková a Jiří Vyorálek v seriálu Stíny v mlze. Foto: Martin Popelář

Miroslav Hanuš v seriálu Stíny v mlze. Foto: Martin Popelář

Miroslav Hanuš v seriálu Stíny v mlze. Foto: Martin Popelář

Dvanáctidílná krimi série Stíny v mlze režiséra Radima Špačka odehrávající se v Ostravě a okolí představí kriminalistku v podání Petry Špalkové a jejího nového parťáka ztvárněného Jiřím Vyorálkem. Oba musí řešit nejen komplikované případy, ale také své složité osobní životy.

„Umožníme divákovi blíže poznat, kdo jsou ti, jejichž prací je pátrat po vrazích. Co dělají, když nejsou v práci a jak se tahle, nejen časově, ale především psychicky náročná práce dá skloubit s běžným životem. Současně jsme se snažili jednotlivé kriminální případy zasazovat nejen do různých koutů Ostravska, ale i do rozdílných sociálních prostředí. Zajímaly nás pak nejen pachatelé, ale i oběti trestných činů,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

Vražedné stíny, Podezření, Ultimátum

Klára Melíšková v minisérii Podezření. Foto: Mikuláš Křepelka

Klára Melíšková v minisérii Podezření. Foto: Mikuláš Křepelka

Novinky hrané tvorby rozšíří postupně také dvoudílný kriminální příběh režiséra Jiřího Svobody Vražedné stínyOndřejem Vetchým v roli poručíka Alana Kreinera, příběh na motivu z románu Počmárané nebe od spisovatelky Petry Bačovské, nebo třídílné Podezření scenáristy Štěpána HulíkaKlárou Melíškovou jako zdravotní sestrou Hanou Kučerovou. Minisérie byla už uvedena na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech či na festivalu Serial Killer. Dalším chystaným pořadem ČT je Ultimátum v režii Michala Kollára, s Jánem Koleníkem Ester Geislerovou v hlavních rolích. Osmidílný koprodukční krimi seriál se celý natáčel na Slovensku během dvou vln pandemie. Jedná se o historicky první koprodukci České televize a slovenské TV Joj.

Dokumenty

Na televizní obrazovku přijde i dokument Karel režisérky Olgy Malířové Špátové

Na televizní obrazovku přijde i dokument Karel režisérky Olgy Malířové Špátové

Televizní premiéry se dočká řada dokumentů.

 • Snímek Anny režisérky Heleny Třeštíkové měl premiéru na mezinárodním festivalu v Amsterdamu. Režisérka v časosběrném snímku 16 let sledovala životní osudy stárnoucí prostitutky, trojnásobné matky.
 • Sólomámy Eriky Hníkové představující tři samoživitelky, které se nacházejí v různých obdobích sólomateřství.
 • Nová šichta jako intimní a zároveň humorný časosběrný portrét horníka Tomáše Hisema, jenž je donucen hledat si novou práci. Rázovitý padesátník Tomáš, přesvědčený fanda Baníku, se rozhodne rekvalifikovat na profesi programátora. Režisér získal díky dokumentu Cenu české filmové kritiky za objev roku a snímek bodoval také na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.
 • Na obrazovkách bude k vidění také film Karel režisérky Olgy Malířové Špátové, který nabízí vzhled do soukromí zpěváka Karla Gotta.
 • Technické památky českých zemíTomášem Hanákem mapují industriální a technologické památky Česka.
 • David Suchařípa v seriálu Klenoty s vůní benzínu se zaměří na známé i méně známé tuzemské automobilky.
 • A Jaroslav Plesl navštíví se seriálem Skryté skvosty české historické památky: hrady a zámky, ale také hrobky, vily nebo doly.

Nové série v iVysílání

ČT bude i v další sezoně rozvíjet tvorbu ryze internetových pořadů.

 • Uživatelům iVysílání nabídne premiéru avizovaného seriálu TBH o hledání hranic v bolestném světě dospívání a manipulativních sociálních sítí. TBH se stal vítězem kategorie webový seriál letošního ročníku festivalu Serial Killer.
 • Na iVysílání se objeví i nový dokumentární formát Novinářky, který se snaží mapovat opomíjená sociální témata. Jeho protagonistkami jsou novinářky Hana Čápová, Saša UhlováJana Ustohalová, které se stanou průvodkyněmi v problematickém terénu.
 • V cyklu Protivný sprostý matky bude Tereza Dočkalová spolu se svými hosty mluvit upřímně, otevřeně a s nadhledem o rodičovství.
 • Na záchodcích je pořad o sexu a sexualitě pro mladé lidi, kteří s touto sférou života teprve začínají. Provází jím dvě mladé ženy, TerezieZuzana, známé z podcastu Vyhonit ďábla, a probírají spolu různá témata týkající se intimity, tělesnosti a sebepřijetí.

Pusťte si záznam z představení novinek