Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Digitál i satelit sílí, na analogové vysílání televize přesto stále odkázáno 5,5 % domácností

Domácností, které si televizi nemohou pozemně naladit jinak než analogově, bylo na konci března nejvíc ve Zlínském kraji, 30 procent.

Zastoupení analogového televizního vysílání v Česku kvůli postupující digitalizaci rychle klesá. V rámci pozemního televizního vysílání bylo na konci letošního prvního čtvrtletí na analogový příjem odkázáno 5,5 % tuzemských domácností. Ještě před rokem to přitom bylo 17 % domácností.

Ukazují to informace Asociace televizních organizací (ATO) a společnosti Mediaresearch.

Domácností, které si televizní signál z pozemních vysílačů nemohou naladit jinak než analogově, bylo na konci března nejvíc ve Zlínském kraji. Bylo jich zde 30 procent.

Pozemní analogové vysílání přijímalo na konci prvního čtvrtletí 12 % televizní populace, většina z nich jej ale kombinovala s jiným typem příjmu. Digitální vysílání přijímá přes polovinu tuzemských domovů, satelit v míře penetrace přeskočil kabelovou televizi.

Rozložení způsobu příjmů televizního vysílání. Zdroj: ATO-Mediaresearch

Rozložení způsobu příjmů televizního vysílání. Zdroj: ATO-Mediaresearch

Přechod z analogového na digitální vysílání v Česku začal v roce 2005. Digitálně jsou jednotlivé oblasti pokryty po nějakou dobu zároveň s původním analogovým vysíláním, první analogové vysílače začali jejich provozovatelé vypínat v roce 2008.

Plně digitální vysílání na celém území ČR by mělo začít v polovině příštího roku, v té době by se měly vypnout poslední analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku, oblastí, které mají výjimku. Jinde by mělo analogové vysílání skončit 11. 11. 2011.