Digitální rozhlas z pozemních vysílačů může odstartovat, v pěti krajích

Nová forma digitálního vysíláního rozhlasu a multimédií se bude moci dostat do pěti krajů, tedy k dvěma pětinám obyvatelstva ČR.

Příbramská společnost Teleko získala oprávnění k digitálnímu rozhlasovému vysílání a multimediálním službám v České republice. Uspěla v pěti výběrových Českého telekomunikačního úřadu na využívání kmitočtů krajských sítí.

„Teleko tak může v brzké době poskytnout vysílání moderní formy rozhlasu a multimédií přibližně 41 procentům populace v ČR, a to zejména na území Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje,“ oznámil Tomáš Řapek z Teleka.

Budoucí provozovatel sítí zatím podle svých slov jedná se stanicemi, které hodlá zařadit. Na výsledcích jednání také závisí, kdy se projekt rozjede. „Dá se ovšem naznačit, že Brno a Ostrava se dočkají DABu velmi brzy,“ doplnil na dotaz Médiáře Tomáš Řapek.

O vítězi tendrů rozhodl Český telekomunikační úřad ve výběrových řízeních konaných na sklonku roku 2010, a umožnil tím zahájení řádného rozhlasového a multimediálního digitálního vysílání v systémech DAB, DAB+ a DMB, doplnila firma.

Společnost Teleko působí na poli rozhlasového vysílání VKV třináct let a od roku 2004 se zabývá technickou a odbornou přípravou na zahájení digitálního rozhlasového vysílání, které v různých městech Česka několikrát testovala.

Co je digitální rozhlas

Digitální rozhlas DAB (Digital Audio Broadcasting) představuje pro posluchače výrazné rozšíření programové nabídky, zvýšení kvality zvuku a možnost využití rozličných doprovodných multimediálních aplikací, pro provozovatele rozhlasového vysílání pak nové možnosti oslovení posluchačů v dalších cílových oblastech.

Multimediální aplikace DMB (Digital Multimedia Broadcasting) přinese cestujícím v dopravních prostředcích on-line informace, jako jsou aktuální příjezdy, odjezdy přílety, odlety, varovná nebo kalamitní hlášení, aktuální zpravodajství a mnoho dalších aplikací. DMB také umožňuje televizní vysílání pro mobilní přijímače.