Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Dimunově webu Česká justice šéfuje Malecký, mezi přispěvateli Vesecká

Nový server o justici, policii a politice přinese texty Dušana Šrámka z Reflexu, Jana Hrbáčka z Eura či blogy Víta Zvánovce či Ireny Válové.

Titulní strana webu Česká justice

Titulní strana webu Česká justice

V neděli ráno odstartoval rozhovorem s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským web Česká justice, s podtitulem „nejpřehlednější průvodce českou justicí“. Provozuje a financuje ho firma Media Network, kterou napůl vlastní Petr Dimun a Ivo Hartmann. Šéfredaktorem webu je Robert Malecký, někdejší vedoucí domácího zpravodajství České televize, předtím autorsky činný v Lidových novinách, loni též v pořadu Radka Johna Bez cenzury na televizi Barrandov.

„Česká média jsou ve stále větší míře vlastněna těmi, o nichž by měla psát. Důsledkem je ploché a mělké zpravodajství velkých vydavatelství, veřejnoprávní nevyjímaje. Závažná zjištění se stěhují ze stránek deníků a televizních relací na stránky internetu. Ale i uvnitř české justice existuje velká poptávka po textech, které jdou dál a hlouběji než unese minutový televizní šot a jedna strana tiskové zprávy,“ sdělil Médiáři šéf České justice.

Podle slov Petra Dimuna myšlenka projektu vznikla loni, kdy velká média začala procházet restrukturalizací a omezovala informování o některých oblastech. „Díky kontaktům, které v české justici stále mám, jsem zaregistroval velkou poptávku po platformě, která by se této oblasti věnovala a dávala prostor jak tématům, pro něž není ve velkých médiích prostor a především není čas se jim věnovat do hloubky,“ prohlásil Dimun pro ČTK. Projektový tým podle něj vznikl na podzim a poté začala jednání s potenciálními partnery. Web si na sebe má časem vydělat inzercí.

Své zpravodajství člení do sekcí o justici, legislativě, policii, politice a textech ze světového tisku. K tomu se přidávají blogy, názorové texty. Psát je mají bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, mladý právník Vít Zvánovec nebo někdejší předsedkyně Syndikátu novinářů ČR a později mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. České justici budou přispívat externě třeba Dušan Šrámek, píšící také pro časopis Reflex, či šéfreportér týdeníku Euro Jan Hrbáček, ten podle Maleckého nabídne svůj názor na dění kolem kauzy Jany Nečasové (dřív Nagyové).

„Začali jsme tím, že jsme k rozhovoru vyzvali špičky české justice. Vedle zmíněného předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského mohu jmenovat předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu - ten se velice kriticky vyjadřuje ke způsobu, jakým jsou v Česku přijímány zákony. Přineseme i rozhovory s advokátem Tomášem Sokolem nebo předsedou ústavně-právního výboru sněmovny Jeronýmem Tejcem. Míříme ale i do soustavy státního zastupitelství - na potvrzení rozhovoru s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a pražskou vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou zatím čekáme,“ sdělil Malecký k obsahu.

Provozovatelé nového webu Dimun i Hartmann psali pro internetovou Vaši věc bývalého šéfa ČSSD a nynějšího předsedy NS-LEV21 Jiřího Paroubka, jemuž taky Dimun dělal poradce. Dimun i Hartmann v minulosti spolupracovali s Pavlem Němcem, někdejším předsedou Unie svobody, v minulé dekádě ministrem pro místní rozvoj a poté ministrem spravedlnosti.

Jako ministra spravedlnosti Němce provázela kritika v rámci několika kauz, z nichž nejznámější bylo předání v Česku stíhaného prince Sáního do jeho domovského Kataru. Později nevoli budily Němcovy schůzky s některými zástupci justice včetně zmíněné Vesecké, tehdy nejvyšší státní zástupkyně, a to v době, kdy běžel případ tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Ten byl v té době předsedou vládní KDU-ČSL, Němec přitom v té době radil premiéru Topolánkovi.

Dimun sám figuroval před časem v kauze kolem bývalé reportérky televize Nova Jany Peterkové, viz třeba jeho vyjádření na Paroubkově Vaší věci.