Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Distribuční PNS klesly tržby o 13 % vinou propadu prodeje tisku a vyšší DPH

  • ČTK
  • 25. 06. 2013 18:33
Sídlo společnosti PNS

Sídlo společnosti PNS

Největší český distributor tisku První novinová společnost zaznamenal v loňském roce čistý obrat 4,19 miliardy Kč, meziročně o 13 % méně a zisku před zdaněním (EBIT) 73 milionů Kč. „Pokles byl očekávaný, neboť se počítalo s poklesem prodejů tisku, který odpovídá celosvětovému trendu, tak i s pokračujícím poklesem prodejů elektronických médií. Výrazný negativní vliv mělo i navýšení sazby DPH na tiskoviny,“ uvedl podnik.

S kompenzací naopak pomohlo zavedení některých činností. „Jde zejména o projekt prodeje doplňkového zboží a dále také distribuce elektronických médií či technologie váhových systémů,“ uvedl generální ředitel společnosti Radomil Juda. „Tisk je a stále bude hlavním smyslem všech našich činností,“ dodal šéf podniku, který působí také jako provozovatel nejrozsáhlejší sítě maloobchodních prodejen tisku a doplňkového zboží v zemi.

V loňském roce v PNS pokračovaly organizační změny, které spočívaly mimo jiné v začlenění dceřiných společností Maloobchodní prodej tisku a PNS Projektová do PNS Grosso. Společnost R.E.T. s.r.o. byla transformována do závodu Olomouc, spadajícího pod Divizi Ostrava. Důvodem všech změn jsou podle firmy úspory vzhledem k neustále se snižujícímu prodeji tiskového zboží i zjednodušení distribuce. Reorganizace firmy má pokračovat do konce roku 2014.

Valná hromada dnes na pozicích předsedy a místopředsedy představenstva schválila Radomila Judu a Pavla Borovku a projednala rezignaci člena představenstva Romana Breitenfelnera. Změn doznala také dozorčí rada, kde po rezignaci Floriana Felse a Josefa Havelky byli nově za členy rady zvoleni Agnieszka Dolezych a Mark Dekan.

Holding PNS od loňského července tvoří První novinová společnost a.s. a její dceřiná společnost PNS Grosso s.r.o. Hlavními akcionáři byly ke konci roku vydavatelství Ringier Axel Springer Media AG (27,02 %), Mafra (26,27 %), HKM Beteiligungs GmbH (26,00 %), Bauer Media (11,24 %) a Sanoma Media Praha (9,00 %).

Valná hromada dnes také schválila výplatu dividendy za rok 2012, a to 11 Kč na akcii. Celkem tak bude vyplaceno 62,1 milionu Kč před zdaněním.