V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Distributor tisku PNS: nikdy už nebudeme pracovat s tolika penězi jako před pěti lety

Největší tuzemský distributor tisku První novinová společnost (PNS) loni dosáhl konsolidovaného hospodářského výsledku před zdaněním (EBIT) 127 milionů Kč, což bylo o 90 milionů meziročně méně. Čistý obrat holdingu klesl o 12 % na 4,79 miliardy Kč. Pokles způsobil pokles prodejů elektronických médií a doznívající ekonomická krize. Sdělila to firma.

Firma tak za loňský rok vyplatí akcionářům dividendu 18 Kč na akcii před zdaněním, celkem téměř 102 milionů Kč. Rozhodla o tom úterní valná hromada společnosti.

Nejvýznamnější událostí roku 2011 byly pro firmu organizační změny a příprava na fúzi dosavadních několika dceřiných společností do jediné s názvem PNS Grosso. Tuto fúzi již schválil rejstříkový soud a do obchodního rejstříku bude zapsána s účinností k 1. červenci.

„Uplynulý rok proběhl ve znamení stabilizace. Na jednu stranu naše společnost mohla naplno těžit z dokončených změn systému, organizační struktury i řady technologických inovací, na straně druhé se však již dříve zahájený trend poklesu prodejů zejména v oblasti elektronických médií stabilizoval na ‚běžný stav‘,“ uvedl k loňským výsledkům generální ředitel společnosti Radomil Juda.

„Už nikdy nebudeme pracovat s objemy zboží ani finančních prostředků stejnými jako před pěti lety. Tisková média mají stále sílu a své místo ve společnosti, avšak jejich potenciál musíme měřit jinak, než jak jsme byli doposud zvyklí,“ podotkl.

Holding PNS budou od 1. července tvořit První novinová společnost a dceřiná společnost PNS Grosso s.r.o. Hlavní akcionáři PNS k 31. prosinci 2011 byla vydavatelství Ringier Axel Springer Media AG (podíl 27,02 %), MAFRA (26,27 %), HKM Beteiligungs GmbH (26,00 %), Bauer Media v.o.s. (11,24 %) a Sanoma Media Praha (9,00 %).