Divadlo Mír spouští svou videoplatformu MírPlay

Online přístup ke skečům, filmům i seriálům stojí 90 Kč měsíčně, respektive 900 Kč ročně.

Ansámbl ostravského Divadla Mír. Foto: Jan Lipovský

Ansámbl ostravského Divadla Mír. Foto: Jan Lipovský

Ostravské Divadlo Mír, známé z YouTube díky své improvizační show Tři tygři, spouští vlastní videoplatformu MírPlay, která divákům nabídne exkluzivní obsah v podobě filmových inscenací, skečů Třech tygrů, záznamů divadelních představení i nových filmů či seriálů. Novinka byla spuštěna ve čtvrtek 10. prosince a diváci do ní mají mít přístup za měsíční předplatné 90 Kč. Divadlo Mír, které letos vyhrálo tradiční anketu Křišťálová lupa v kategorii Online video, tak vstupuje do nové éry své existence.

Už na jaře zareagovalo na omezení kvůli pandemii covidu uvedením původní reality show Vyplašení na YouTube. Podílelo se i na třídílném online seriálu Skoro na mizině.

Herci Divadla Mír na jaře uvedli reality show Vyplašení. Foto: Jan Lipovský

Herci Divadla Mír na jaře uvedli na YouTube reality show Vyplašení. Foto: Jan Lipovský

Soubor kolem principála a majitele divadla Alberta Čuby se tvorbě online obsahu věnoval ještě před prvním jarním uzavřením kulturní scény. Právě koronakrize ale umělce známé na internetu zejména díky skečům Tři tygři, kteří mají dnes přes 200.000 odběratelů a skoro 39 milionů zhlédnutí, přiměla k razantnímu přesunu do virtuálního prostředí. Vytvoření videoplatformy považuje Čuba za alternativní provoz klasického divadla a zároveň za narovnání vztahů s diváky.

„Dosud jsme fanoušky vyzývali, aby nám penězi dobrovolně přispívali. Především v jarní vlně koronakrize, kdy byla divadla zavřená mezi prvními, nám to připadalo na místě. Teď je však situace jiná a my nepovažujeme za správné žádat o peníze v době, ve které by měly být finanční prostředky směřovány skutečně potřebným lidem. V průšvihu jsou teď totiž úplně všichni. Proto lidem už delší dobu neříkáme, aby nás podpořili, ale aby nás případně odměnili za to, že je na internetu bavíme,“ uvedl Čuba. Členství ve videoplatformě považuje za shodné s nákupem vstupenky do divadla. Kromě měsíčního předplatného budou mít diváci možnost i zvýhodněného ročního členství za 900 Kč, což odpovídá ceně dvou vstupenek do divadla.

Videa přednostně, bez reklam

Na MírPlay najdou diváci i veškerý obsah z kanálů Divadla Mír a Třech tygrů, ale narozdíl od YouTube však nebudou rušeni reklamami a každé nové video zde bude mít premiéru s určitým předstihem před YouTube. Některá videa jsou navíc k vidění pouze na této platformě, půjde třeba o filmové inscenace Smrt talentovaného vepřePorota, film Ruchoth Raoth, záznam divadelního představení Bull nebo nové skeče a záznamy představení Třech tygrů z klubu Heligonka.

Největší hodnotu platformy vidí Čuba v přístupu ke dvěma novým filmům, které se právě dokončují a budou dostupné pouze na MírPlay. „Konkrétně se jedná o filmovou adaptaci autorské inscenace Trochu hodně mimo Štěpána KozubaDavida Vyhnánka s názvem Riško a Fučo: Na konci cesty. Další velkou novinkou bude film Volným pádem od Štěpána Kozuba, v hlavní roli s Robinem Ferrem, který uvedeme začátkem příštího roku,“ doplňuje principál. Připravuje se i filmová inscenace divadelní hry Karla Čapka Adam Stvořitel, která se dlouhou dobu na divadelních jevištích neobjevila a takto zfilmována bude úplně poprvé. Na Štědrý den se chystá vánoční videoskeč Třech tygrů, v němž se objeví i „jedna velká žijící herecká legenda“.

Loňské svátky u Vavarových