Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Do fondu kinematografie budou muset přispívat i ti, kdo filmy poskytují jako video na vyžádání

Proč nový zdroj poplatků? „Video on demand je jedním ze subjektů, které nejvíc tahají lidi z kina.“

Helena Fraňková z odboru audiovize, ministr kultury Jiří Besser a Ondřej Aust jako moderátor. Foto: Jaroslav Černý, FITES

Helena Fraňková z odboru audiovize, ministr kultury Jiří Besser a Ondřej Aust jako moderátor. Foto: Jaroslav Černý

Do fondu kinematografie, který přispívá na produkci českých filmů, budou nově odvádět povinné poplatky také provozovatelé internetových „katalogů“ s filmy. Počítá s tím nová verze zákona o kinematografii, který ministerstvo kultury vedené Jiřím Besserem (TOP 09) v těchto dnech předkládá v paragrafovaném znění do meziresortního připomínkového řízení.

Přispívat mají nově „poskytovatelé audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání“ [kompletní seznam dosud zaregistrovaných má rada pro vysílání], kteří nabízejí „kinematografická díla“ jako video na vyžádání, jednoduše řečeno: filmy ke stažení či k přehrání. V praxi to jsou třeba digitální videotéka HBO, videotéka O2 TV nebo internetová videopůjčovna Topfun.cz. Z výnosů, co ročně budou mít z takové distribuce filmů, mají odvádět 1 %.

„Celkově návrh financování vystupuje z teorie, že každý, kdo obchoduje a má svoji živnost založenu na obchodování s kinematografickými díly, nějakým způsobem odvádí peníze do státního fondu, a to v příplatcích či poplatcích,“ přiblížila Helena Fraňková, ředitelka odboru médií a audiovize ministerstva kultury, na setkání pořádaném minulé pondělí Filmovým a televizním svazem (FITES) v pražském kině Mat.

Nejdřív v lednu 2016

Zákon by měl platit od 1. ledna 2013, počítá ministerstvo, ale provozovatelé videa na vyžádání mají poplatky začít odvádět až o tři roky později, od ledna 2016. „Video on demand je jedním ze subjektů, které nejvíc tahají lidi z kina, tak jsme řekli, že zpoplatníme i je, ačkoliv jsou v začátcích. Proto jsme jim dali odklad čtyři roky,“ vysvětluje ředitelka Fraňková.

Každý provozovatel, který nabízí filmy ke stažení, si bude muset kvůli poplatkům evidovat

  • seznam, jaké filmy nabízí,
  • kolikrát který film byl stažen,
  • kolik se platí za jedno stažení.

Novela zákona předepisuje pro fond kinematografie celkem 5 druhů poplatků:

  • z vysílání reklamy: 2 % ročně z čistých výnosů komerčních televizí Nova, Prima a Barrandov (to už zajistila nedávno novela zákona o ČT)
  • pořadatele kinematografického představení: 1 % z ročních výnosů ze vstupného (dosud byla 1 Kč z každého představení; Fraňková: „Lístek v multiplexu je 150, lístek v malém regionálním kině je 80, takže to procento je spravedlivější.“)
  • zmíněných poskytovatelů audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání: 1 % z ročních výnosů z takto distribuovaných filmů
  • provozovatele chráněného televizního vysílání: 1 % z ročních výnosů z takto distribuovaných filmů
  • správního poplatku: 5000 Kč za každou žádost o podporu z fondu

Celkově má nový zákon zajistit od přepříštího roku do fondu kinematografie zhruba 300 milionů Kč ročně. „Snažili jsme se dosáhnout toho, aby ve fondu suma sumárum bylo takových 300 milionů korun, což je adekvátní k podobně velkým státům s podobně velkou kinematografií, abychom byli konkurenceschopní,“ uvedla Helena Fraňková.

Dále bude fungovat systém pobídek pro filmové produkce. Pro příští rok 2012 by měl disponovat zhruba toutéž částkou, jak řekl ministr kultury Jiří Besser. „Písemně jsem žádal o miliardu, do tabulek jsem napsal půl miliardy a dostal jsem 300 milionů,“ konstatoval minulé pondělí.