Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Do hry vstupuje Amazon TV a její seriály

Největší online obchod, jehož majitel loni koupil deník The Washington Post, na webu buduje silnou nabídku hrané tvorby.

Jeff Bezos. Foto: Profimedia.cz

Majitel Amazonu Jeff Bezos. Foto: Profimedia.cz

Jde to rychleji, než se čekalo. Internetové placené televizní služby výrazně posilují svoji nabídku a konkurují tak stále silněji stanicím, které přijímají za poplatek diváci prostřednictvím kabelových rozvodů a satelitního vysílání. Výhodou je nejen mnohem snadnější přístup k obsahům, bez nutnosti nákupu nějakého dalšího zařízení, ale i fakt, že si diváci sestavují vlastní program v podstatě bez jakýchkoli omezení.

Dosud nejznámější Netflix, který má jen v USA 30 milionů předplatitelů (a šíří se i na další velké televizní trhy), dostává silnou konkurenci. Koncem ledna informoval ekonomický list The Wall Street Journal, že společnost Amazon - největší internetový obchod na světě - zvažuje, že začne prostřednictvím internetu nabízet placenou televizní službu. Amazon by podobně jako kabelové a satelitní služby nabízel různé televizní kanály. Firma už údajně jedná s několika mediálními společnostmi o licencích na jejich televizní vysílání.

Podobným směrem jako Amazon se nyní podle listu ubírají také další velké technologické společnosti, například Sony a Google. Získání práv pro internetové vysílání je však obtížné. Televizní společnosti totiž nechtějí poškodit kabelové a satelitní operátory, jejichž poplatky za přenos kanálů jsou důležitým zdrojem příjmů zábavního průmyslu.

Amazon jde ovšem ještě dál – nezajímá ho jen distribuce televizních kanálů, ale podobně jako Netflix, který před několika dny uvedl druhou řadu populárního cyklu House of Cards s Kevinem Spaceym v hlavní roli, hodlá budovat vlastní silnou nabídky hrané tvorby, především pak seriálů, která by se svou atraktivitou měla vyrovnat tomu, co v současnosti nabízejí jak volné, tak i placené stanice. A nezůstává jen u zájmu - tento záměr má už konkrétní výsledky.

Už v loňském roce zveřejnil Amazon TV pilotní díl původního seriálu Alpha House o příbězích čtyř senátorů, kteří spolu bydlí v jednom domě ve Washingtonu (hrají je John Goodman, Clark Johnson, Matt Malloy a Mark Conseulos), minulé úterý 11. února pak oznámil, že začíná natáčet druhou řadu.

Po masivní reklamní kampani v USA služba Amazon TV nabídla na konci minulého měsíce řadu pilotních dílů chystaných seriálů, hlavně proto, aby diváci pomohli vyhodnotit jejich potenciál. Předplatitelé Amazone Prime mohou tyto pilotní díly sledovat zdarma. Žánrová škála chystaných seriálů je opravdu široká - od detektivek až po sitcomy. Stojí za to se na tuto nabídku podívat podrobněji.

Bosch je krimi seriál, který vznikl na základě řady populárních detektivních románů Michaela Connelyho, jejichž hrdinou je inspektor z oddělení vražd v Los Angeles jménem Harry Bosch. V televizní verzi pátrá po vrahovi třináctiletého chlapce a sám čelí soudnímu stíhání, protože je podezřelý, že zabil pachatele série vražd. V hlavní roli se představil Titus Welliver, známý ze seriálu The Good Wife.

The After, napsaný a režírovaný Chrisem Carterem (Akta X) sleduje příběh osmi lidí, které neznámá síla přenese do světa plného nebezpečí a nástrah, v němž musejí držet pohromadě, aby dokázali přežít.

Pozoruhodný námět má Mozart in the Junge (scénář a režie Roman Coppola). Jak praví podtitulek, jde o drogy, sex a klasickou hudbu. Příběh, založený na memoárech hráče na hoboj a novináře Blaira Tindalla, nabízí pohled za kulisy velkých koncertů vážné hudby.

Za jeden z nejoriginálnějších pořadů letošního roku označuje americký tisk černou komedii Jilla Solowaye (scénář a režie) Transparent, o jedné rodině z Los Angeles, v níž jsou rodiče transsexuálové a další členové rodiny i známí mají nejrůznější tajemství, která postupně vyplývají na povrch.

Sitkom ze sportovního prostředí The Rebels je z nabízených pilotů tím nejtradičnějším. Třeba právě to bude pro diváky přitažlivé. Hlavní hrdinka Julie Levinová (hraje ji Natalie Zea) poté, co jí náhle zemře manžel, zdědí klub amerického fotbalu nazvaný L.A. Rebels, jehož vedení vyžaduje mnohem víc, než jen silnou ruku.