Do pozemních sítí v Česku přijde kanál Euronews, v testu druhé generace digitální televize

Panevropský zpravodajský kanál Euronews bude možné naladit v Česku pozemních sítích. České Radiokomunikace jej chtějí umístit do nové vysílací sítě, v níž testují standard DVB-T2, respektive pozemní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu. Euronews a také hudební Óčko by narozdíl od ostatních kanálů vysílaly ve standardním rozlišení. Firma to oznámila dnes.

Experimentální síť odstartovala 17. července, vysílá ze stanovišť Praha-město a Plzeň Krkavec, test potrvá jeden rok. Diváci v síti DVB-T2 mohou naladit programy ČT2, ČT4, Primu Family a Barrandov. „O spolupráci jednáme i s televizí Óčko a Euronews, které by poskytly po dořešení licenčních podmínek programový obsah ve standardní kvalitě,“ uvedly Radiokomunikace.

Kanál Euronews nevysílá v češtině, ale tuzemští diváci si budou moci vybrat zvukovou mutaci ze všech, které Euronews nabízí. Kanál má programy arabské, v angličtině, francouzštině, němčině, italštině, perštině, portugalštině, ruštině, španělštině, turečtině a ukrajinštině.

„[Vysílání v Česku] by mělo mít všech jedenáct jazykových mutací, stop, což systém DVB-T2 umožňuje. Jednání s těmito televizemi jsou v podstatě uzavřena, čekáme jen na vyjádření Rady pro rozhlasové a televizní vysílání,“ uvedl manažer strategických projektů Radiokomunikací Jiří Vykydal.

Euronews jsou v Česku k naladění zatím jen na satelitu či kabelu. Dosahuje zde - podle vlastních dat - k 1,2 milionu domácností. V celé Evropě ji denně sleduje 2,7 milionu kabelových a satelitních diváků, víc než CNN International a BBC World News dohromady.