V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Do Rady ČT mohou jít Doktor, Cílek či Šarapatka

Poslední volné místo v televizní radě plánují poslanci obsadit 8. července.

Zdeněk Šarapatka. Foto: TV Barrandov

Zdeněk Šarapatka vedl kabinety premiérů Miloše Zemana a Stanislava Grosse. Později se stal obětí v kauze Olovo. Foto: TV Barrandov

Poslední aktuálně zbývající volné místo v Radě České televize budou mít šanci obsadit sportovní ředitel olympijského výboru a bývalý kanoista Martin Doktor, geolog Václav Cílek nebo někdejší šéf Zemanova a Grossova premiérského kabinetu Zdeněk Šarapatka. Usnesl se na tom dnes sněmovní volební výbor. Volba na sněmovním plénu by se měla uskutečnit podle předsedy volební komise Martina Kolovratníka (ANO) ve středu 8. července.

Doktor, Cílek a Šarapatka neuspěli ve finále předchozí dvoukolové volby. Poslanci tehdy vybrali jen vysokoškolského pedagoga Daniela Váňu. Pro postup navrhovaný Kolovratníkem, tedy že výbor navrhne sněmovně tři neúspěšné kandidáty z minula, hlasovalo 11 ze 12 přítomných členů. Vítězslav Jandák (ČSSD), který se hlasování zdržel, před touto variantou varoval. Čisté by podle Jandáka bylo, aby výbor vyzval společenské organizace k předložení nových nominantů. Upozorňoval na to, že volba je dvoukolová a skončila, nyní se vlastně přidají kola navíc.

Sněmovní právníci ale nevyloučili žádnou z možností, tedy ani tu, pro kterou se výbor nakonec rozhodl. Kolovratník soudí, že nová výzva k předkládání kandidátů by byla zbytečná. Tři navrhovaní lidé jsou podle něho kvalitní a mají šanci dostatek hlasů získat. V případě, že by nikdo z nich v prvním kole neuspěl, poslanci by vybírali ve druhém jen ze dvou nominantů.