Do Rady ČT jde Váňa, exšéf mediální sekce ANO

V televizní radě poslanci přeobsadili v pátek tři místa, dnes jedno. Jedno je dál neobsazené.

Andrej Babiš. Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia.cz

Andrej Babiš. Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia.cz

Novým členem Rady České televize byl dnes poslanci zvolen pedagog Daniel Váňa, bývalý vedoucí mediální sekce vládního hnutí ANO Andreje Babiše. Ten se do televizní rady chtěl dostat už loni, nakonec ale z tehdejší volby odstoupil, protože se stal Babišovým mediálním poradcem. Při nynější volbě byl jako kandidát do Rady České televize nominován obecně prospěšnou společností Jeden svět.

Váňa se spolu se Zdeňkem Šarapatkou, Martinem DoktoremVáclavem Cílkem v pátek postoupil z prvního kola volby. Tři další zmínění se dnes nedostali. Ekonom a historik Váňa, který teorii mediální komunikace a také hospodářské dějiny přednáší na jedné z fakult Vysoké školy ekonomické, dostal 104 poslaneckých hlasů ze 166 odevzdaných. Doktor získal 77 hlasů, ke zvolení mu dalších sedm chybělo. Šarapatku volilo 68 poslanců a Cílka 47.

O doplnění rady o posledního člena se sněmovna pokusí na červnové schůzi. Předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník z ANO poslancům řekl, že buď budou vybírat ze tří neúspěšných kandidátů, nebo jim mediální výbor bude muset nabídnout nové adepty.

Poslanci v aktuální volbě obsazují pět uvolněných míst, obměňují tedy třetinu rady. Už v pátek se staronovými radními stali předseda Jaroslav Dědič a také Jiří Kratochvíl, novým radním bude Jaroslav Maxmilián Kašparů.

Zpráva o hospodaření ČT schválena

Volbu radních dnes v parlamentu následovala debata nad výroční zprávou o hospodaření České televize. Ostře se v ní střetli předseda volebního výboru Martin Komárek z ANO a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten o Komárkovi řekl, že je „lokaj tak trapný a směšný, že ho nebere vážně ani jeho šéf“. „Lokajovi se vysmějeme a jeho šéfovi řekneme ne,“ zakončil své vystoupení před hlasováním.

„Je vidět, že pan Kalousek si svou lidskou i politickou derniéru užívá v jakémkoli stavu,“ reagoval Komárek. „Je už teď top bez star, za chvíli bude topless. Může mě urážet, jak chce, já se bavím, je to sranda, aspoň se zasmějeme.“ Sněmovna následně zprávu o hospodaření ČT schválila. Kalousek pak ještě Komárka počastoval označením „směšný pucflek“.