V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Do Rady ČTK chce pět lidí, i bývalí mediální manažeři Hikelová a Chudárek

  • ČTK
  • 10. 06. 2012 14:11

Poslanecké kluby k pátku navrhly celkem pět kandidátů do Rady České tiskové kanceláře. Uvedla to sněmovní volební komise. Poslanci by mohli nové členy rady zvolit ještě na současné schůzi.

Občanští demokraté navrhují bývalou ředitelku zpravodajských stanic Českého rozhlasu Hanu Hikelovou a TOP 09 ústavního právníka z Univerzity Karlovy Jana Wintra. KSČM navrhuje bývalou členku Rady ČTK, někdejší šéfredaktorku Haló novin Miroslavu Moučkovou, sociální demokracie bývalou poslankyni Marcelu Mertinovou a Věci veřejné bývalého ředitele hudební televize Óčko a neúspěšný finalista loňské volby generálního ředitele ČT Hynka Chudárka.

V sedmičlenné radě veřejnoprávní zpravodajské agentury jsou nyní tři místa neobsazená. Od 20. června se uvolní čtvrté místo, protože skončí mandát dosavadní člence Eleanore Rasmussenové. Pak už by v radě zůstali jen předseda Ondřej Šefčík a místopředsedové Jiří Borik a Vladimír Cisár.

Členy rady volí sněmovna na pět let a to nejvýše na dvě po sobě jdoucí období. Člen rady nesmí být například poslancem, ministrem nebo náměstkem ministra. Nesmí vykonávat žádnou funkci v politické straně, ani nesmí ve prospěch jakékoli politické strany působit.

Rada ČTK mimo jiné jmenuje a odvolává generálního ředitele, schvaluje rozpočet agentury a na návrh generálního ředitele schvaluje Statut ČTK.