Do Rady ČTK opět kandidují Soukup a Semín, místo Šlerky Bazalová

David Soukup kandiduje za ANO, Michal Semín za SPD, Angeliku Bazalovou nominují Piráti.

David Soukup

David Soukup je do nadcházející volby nominován hnutím ANO

Na dvě volná místa v Radě České tiskové kanceláře opět kandidují David Soukup (za ANO) a Michal Semín (za SPD). Piráti navrhli někdejší novinářku známou z české redakce BBC či veřejnoprávní České televize, dnes podnikatelku Angeliku Bazalovou. Nominace v úterý projednala sněmovní volební komise. První kolo tajné volby podle předsedy komise Martina Kolovratníka (ANO) proběhne ve středu 25. září.

Předchozí kandidát Pirátů a KDU-ČSL Josef Šlerka svou kandidaturu stáhnul. „Protože se ukázalo, že i moje kandidatura vede k zablokování hlasování, rozhodl jsem se znovu nekandidovat. Obsazení míst v Radě ČTK by mělo respektovat rozložení hlasů ve Sněmovně. Bohužel SPD se spolu s ANO pokouší tuto praxi změnit a radu ovládnout,“ komentoval Šlerka.

Zastupitel ANO v Praze 3 Soukup a místopředseda spolku Akce D.O.S.T Semín se už o místo v Radě ČTK ucházeli. Sněmovna ale v minulé volbě nikoho nevybrala. Pozornost tehdy budila Semínova kandidatura, vyostřila také vztahy ve vládní koalici mezi ČSSD a hnutím ANO. Pro sociální demokracii byla jeho volba nepřijatelná. Snahu zvolit Semína radním ČTK kritizovala Federace židovských obcí, vystupuje podle ní antijudaisticky. Semín reagoval, že z teologického hlediska je k židovství kritický, je ale stoupencem náboženské snášenlivosti.

Vzhledem k tomu, že sociální demokracie hrozila odchodem z koalice, pokud bude Semín zvolen hlasy ANO, Babiš podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka v červnu vybídl poslance hnutí, aby Semína nevolili. Totéž plánuje i tentokrát. „Nechceme zase riskovat, že by ČSSD odešla z vlády. To je jako pokus o vtip, samozřejmě,“ řekl Babiš na dotaz ČTK. Poté vážně dodal, že poslancům doporučí, aby pro Semína nehlasovali.

„V tomto volebním období se do Rady ČTK obsazují poslední dvě místa. Podle poměrného klíče má jedno náležet nominantovi Pirátů. Pokud ostatní strany ctí výsledky demokratických voleb, budou volit Angeliku Bazalovou, která je navíc nezávislou odbornicí v oblasti médií i managementu. To přesně Rada ČTK potřebuje,“ prohlásil poslanec Pirátů a místopředseda volebního výboru Tomáš Martínek.

Bazalovou partaj představuje jako nezávislou expertku v oblasti médií a managementu. Podle obchodního rejstříku je Bazalová jedinou majitelkou firmy na rozvoz jídla AngelService a poloviční majitelkou podobně zaměřené společnosti Jen yes.

Rada není úplná, místo sedmi má pět členů

Sněmovna vybírá členy rady za někdejšího předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), jimž pětiletý mandát skončil 20. června. V radě, jež je ze zákona sedmičlenná, tak skoro čtvrt roku chybí dva lidi.

Rozložení politických sil v Radě ČTK

ANO: 2

ODS: 1

  • Jaroslava Wenigerová - místopředsedkyně

SPD: 1

ČSSD: 1

Co je ČTK a jak funguje její rada

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Rada ČTK, ze zákona sedmičlenná, je orgán, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu veřejnoprávní agentury. Rada především jmenuje a odvolává generálního ředitele ČTK, schvaluje rozpočet agentury a rozhoduje o stížnostech, týkajících se činnosti tiskové kanceláře. Volební období člena rady je pětileté. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby.