Do Rady ČTK míří exministryně ČSSD Marksová

Vládní ANO má momentálně v sedmičlenné radě tři lidi včetně předsedy a místopředsedy.

Michaela Marksová na snímku z roku 2006. Foto: Profimedia.cz

Michaela Marksová na snímku z roku 2006. Foto: Profimedia.cz

Poslanecká sněmovna zvolila do Rady České tiskové kanceláře (ČTK) bývalou ministryni práce a sociálních věcí za ČSSD Michaelu Marksovou. V dnešní tajné volbě porazila nominanta Pirátů, ředitele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josefa Šlerku. Marksová nahradí v radě veřejnoprávní zpravodajské agentury Vladimíra Cisára, kterému skončí druhý pětiletý mandát radního ČTK začátkem května. Cisára do této funkce nominovala rovněž ČSSD. Marksovou volilo 87 poslanců, ke zvolení bylo nutných 84 hlasů. Šlerka obdržel 30 hlasů.

Piráti už oznámili, že Šlerku nominují do další volby radních ČTK, která se uskuteční na příští sněmovní schůzi. Sněmovna bude vybírat z nominantů poslaneckých klubů dva členy rady, mandát končí předsedovi Miroslavu Augustinovi (zvolen za ANO) a Jakubu Heikenwälderovi (zvolen za KDU-ČSL). Místo Heikenwäldera se letos stal místopředsedou Petr Žantovský (za ANO). Vládní ANO Andreje Babiše tak má momentálně v sedmičlenné radě tři lidi včetně předsedy a místopředsedy. ODS, SPD, KDU-ČSL a nově ČSSD po jednom.

Rozložení politických sil v Radě ČTK

ANO: 3

ODS: 1

  • Jaroslava Wenigerová - místopředsedkyně

SPD: 1

ČSSD: 1

  • Michaela Marksová

KDU-ČSL: 1

  • Jakub Heikenwälder

„Je smutné, že poslanecká sněmovna nezvolila do Rady ČTK jednoho z největších českých odborníků v oblasti médií. Josefa Šlerku budeme nominovat i do další blížící se volby členů Rady ČTK a budeme doufat, že vládní část poslanců potvrdí svá slova o nutnosti obsazovat důležité pozice odborníky. Pokud by vládní část poslanců respektovala poměrné zastoupení, o kterém často hovoří, měl by být odborný nezávislý nominant Pirátů zvolen,“ prohlásil poslanec Pirátů a místopředseda volebního výboru Tomáš Martínek.

Co je ČTK a jak funguje její rada

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Rada ČTK, ze zákona sedmičlenná, je orgán, kterým se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu veřejnoprávní agentury. Rada především jmenuje a odvolává generálního ředitele ČTK, schvaluje rozpočet agentury a rozhoduje o stížnostech, týkajících se činnosti tiskové kanceláře. Volební období člena rady je pětileté. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby.