Do rady pro vysílání jde Jaklová či bývalá mluvčí ANO Burketová

Poslanecká sněmovna doplnila radu pro vysílání až na jedno místo.

Dana Jaklová. Foto: Český rozhlas

Dana Jaklová. Foto: Český rozhlas

Poslanci dnes nově obsadili sedm míst v regulační Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Z nynějších tří kandidujících členů rady byl opětovně zvolen jen Martin Bezouška na návrh ČSSD. Vrátí se do ní Daniel Novák na návrh KSČM. Sociální demokraté do rady prosadili ještě svou bývalou senátorku Dagmar Zvěřinovou. ANO bude mít v radě mluvčí České inspekce životního prostředí Radku Burketovou, bývalou mluvčí tohoto hnutí i ministerstva pro místní rozvoj.

ODS neprosadila znovuzvolení místopředsedy rady Milana Boušky, vystřídá ho někdejší poslanec strany a předseda sněmovního mediálního výboru Václav Mencl, jehož ODS tlačila do rady už loni, ale zvítězilo ANO s nominantkou Janou Kasalovou (byť napotřetí). TOP 09 se Starosty do rady úspěšně nominovala Danu Jaklovou, někdejší šéfku Rady Českého rozhlasu, která později komunikovala za europoslance ODS Edvarda Kožušníka. Lidovci prosadili předsedu své karlovarské krajské pobočky Marka Poledníčka.

Do léta skončí mandát celkem osmi radním (v květnu Bezouškovi, Bouškovi, Pavlu Foltánovi, Ivanu Krejčímu, Daliboru Matulkovi, Jiřímu Šenkýřovi a formálně též tehdejší předsedkyni Kateřiny Kalistové, která ale z rady odešla předčasně už loni v únoru na ministerstvo kultury; v červenci pak Ireně Ondrové).

Sedm míst dnes poslanci obsadili nově, jedno místo zatím nechali neobsazené. Na příštím zasedání dolní komory se o něj utkají adepti ČSSD a ANO, jimiž jsou dosavadní předseda rady Ivan Krejčí a šéf tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Miroslav Konvalina, někdejší šéf Radiožurnálu.

ČSSD a ANO se přou kvůli poměru sil

Kvůli rozdělení míst ve třináctičlenné radě dopoledne poslanci ANO usilovali o to, aby se volba uskutečnila celá až na příští schůzi. ANO chce, aby byl poměr nominantů ČSSD a ANO v radě 3:3, což by prý odpovídalo poměrnému zastoupení. „Podle tohoto systému sociální demokracie a ANO mají jakoby nárok na tři zástupce v této radě, která se volí politicky, nominují politické kluby,“ řekl novinářům předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Sociální demokraté ale prosazují poměr 4:2. O podpoře některého ze zbývajících kandidátů tak bude koalice podle Faltýnka ještě jednat. Nyní mají sociální demokraté do rady zvoleny tři zástupce a ANO dva. Po dvou pak mají TOP 09, ODS a KDU-ČSL, jedno KSČM. Z toho vyplývá, že ANO bude velmi tlačit na to, aby poslední vybraný byl její nominant, jinak by ponechalo ČSSD dvojnásobnou převahu a samo by zůstalo s postavením na úrovni menších parlamentních stran.

Nové stranické rozložení sil v radě

ČSSD: momentálně 3

Ivo Kostrhun, nově Martin Bezouška, Dagmar Zvěřinová

ANO: momentálně 2

Jana Kasalová, nově Radka Burketová

Mezi ČSSD a ANO se rozhodne o posledním volném místě. Na ně ČSSD nominuje Ivana Krejčího, ANO Miroslava Konvalinu.

KDU-ČSL: 2

Václav Jehlička, nově Marek Poledníček

TOP 09: 2

Milada Richterová, nově Dana Jaklová

ODS: 2

Richard Svoboda, nově Václav Mencl

KSČM: 1

nově Daniel Novák