Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Do rady rozhlasu můžou Bobek, Rejchrt, Vodochodský

Nového radního Českého rozhlasu plánuje sněmovna volit přespříští týden.

Zleva Ivan Vodochodský, Jaroslav Kravka, Jiří Fencl a Miroslav Bobek

Osm kandidátů na jedno zbylé místo v rozhlasové radě se poslancům představilo 16. dubna. Zleva Ivan Vodochodský, Jaroslav Kravka, Jiří Fencl a Miroslav Bobek

Posledního nového člena Rady Českého rozhlasu budou poslanci na plénu sněmovny volit z tria Miroslav Bobek, Miloš Rejchrt a Ivan Vodochodský. Rozhodli o tom v tajné volbě poslanci sněmovního volebního výboru, kteří vybírali z osmi kandidátů. Volba byla jednoznačná, od 12 přítomných dostal hned v prvním kole Bobek 9 hlasů a Rejchrt z Vodochodským po 6. Ostatní - tedy Jiří Fencl, Marina Hužvárová, Jaroslav Kravka, Oldřich Šesták a Marek Šváb - neuspěli.

Bobek je bývalý šéf loni zrušené digitální stanice Leonardo, nyní ředitel pražské zoologické zahrady, nominovalo ho Folklorní sdružení České republiky. Nominant Českomoravské konfederace odborových svazů Rejchrt je evangelický farář, jenž v minulosti vedl v rozhlasu náboženskou redakci a byl také radním České televize v „krizovém“ roce 2000. Vodochodský je známý jako „televizní kuchař“ a zastupitel-nestraník v Královéhradeckém kraji, do rady ho chce dostat Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla.

V Radě Českého rozhlasu, která má být ze zákona devítičlenná, je momentálně obsazeno osm míst. Letos v březnu poslanci z celkem 37 uchazečů hned v prvním kole volby vybrali dva nové radní, a to někdejšího ředitele ČRo2-Praha v letech 2004 až 2010 Jiřího Vejvodu a muzikoložku Hanu Dohnálkovou. Nejstarším členem rady je římskokatolický kněz Milan Badal zvolený v prosinci 2010, po něm v červnu 2011 přibyli farář Církve československé husitské Ervín Kukuczka, mediální analytik Ivan Tesař, děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík a vysokoškolský pedagog z Institutu mezinárodních studií FSV UK Petr Šafařík (zvolen jen na dva roky do března 2012, znovuzvolen v červnu 2012), v únoru 2013 se do rady dostal kulturní referent a bývalý mluvčí Prahy 8 Tomáš Kňourek.