V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Do startupu Lidskásíla.cz jde jako investor Tomek

Ondřej Tomek si koupil za 24 milionů podíl u online zprostředkovatele úklidu domácností.

Ondřej Tomek. Foto: Milan Kryl, milankryl.cz

Ondřej Tomek. Foto: Milan Kryl

Dvaadvacetiprocentní podíl v českém startupu Lidskásíla.cz získal investor Ondřej Tomek prostřednictvím své investiční společnosti Impulse Capital. Zaplatil za něj 24 milionů Kč. Společnost Lidskásíla.cz zveřejnila tuto informaci v tiskové zprávě.

Startup, jehož zakladatelem a ředitelem je Robert Vojáček, se zaměřuje na úklid v domácnosti. Podle Vojáčka překonala hodnota této společnosti díky Tomkově investici poprvé hranici 100 milionů Kč. Finanční injekce od nového investora by měla startupu pomoci v zahraniční expanzi, část také půjde do nového tréninkového centra.

Tomek, známý především jako zakladatel internetového portálu Centrum.cz, se připojil k dalším dvěma investorům, kteří přišli během uplynulých dvanácti měsíců. Vůbec prvním investorem do startupu byl nový polský fond AdRock Ventures, dalším byla investiční společnost Tomáše Čupra Bizthusiasm. Čupra však začátkem letošního roku nahradil Ladislav Lauryn. Podle tiskové zprávy Lidskésíly z letošního ledna získal startup díky tomuto investorovi tržní hodnotu 80 milionů Kč.

Pro Ondřeje Tomka tak jde o další strategickou investici do internetového startupu s českými a polskými kořeny, na něž se v posledních letech zaměřil. Investoval do Mall.cz, do brněnské softwarové firmy Safetica, do internetové agentury Effectix či do českého startupu Skypicker. V letošním roce získal podíl v původně polské společnosti Audioteka nabízející platformu pro audioknihy. Před čtyřmi lety se také podílel na financování internetového vydavatelství Motejlek.com, v letošním roce se však se zakladatelem tohoto serveru Miroslavem Motejlkem rozešel ve zlém. Motejlek v důsledku toho přestal pro web Motejlek.com psát

Společnost Lidskásíla.cz vznikla začátkem léta 2015 jako online platforma pro úklid domácností a dalších služeb na českém trhu. Dosud funguje kromě Prahy také v Brně a Plzni, působnost chce rozšířit i do dalších krajských měst a do sousedního Polska. Spolupracuje se zhruba 300 vyškolenými ženami na úklid. Výhledově chce firma v Česku zprostředkovat práci až pro 2.000 žen, přičemž deklaruje, že „si vydělají přibližně dvojnásobek toho, co je v oboru zvykem“.

„Najít kvalitní, spolehlivé a prověřené dámy na úklid je náročné. Na nich stojí další rozvoj firmy. Proto část investice využijeme i pro vytvoření tréninkového centra se vzorky většiny povrchů, textilních materiálů a prostředků určených na úklid,“ tvrdí spoluzakladatelka a provozní ředitelka Lidskásíla.cz Michaela Somolová.