Doplněná Rada ČTK se chystá volit své nové vedení

Volba předsedy a dvou místopředsedů se má uskutečnit na schůzi v pondělí 25. listopadu.

Rada ČTK na svém říjnovém zasedání. Foto: Karel Choc

Rada ČTK na svém říjnovém zasedání. Foto: Karel Choc

Ještě letos by Rada České tiskové kanceláře mohla dostat nové vedení. Kontrolní orgán ČTK, veřejnoprávní tiskové kanceláře, si dnes odhlasoval, že o nových členech ve svém čele bude rozhodovat na příští schůzi. Tu plánuje na pondělí 25. listopadu. Pro bylo všech pět přítomných z celkem sedmi radních – Jaroslava Wenigerová, Jana Gáborová, Michaela Marksová i dva nováčci Angelika Bazalová a David Soukup, zvolení v minulých týdnech. Chyběli Pavel Foltán a Petr Žantovský, druhý jmenovaný diskutoval na souběžném dnešním mediálním semináři v poslanecké sněmovně.

Volba vedení probíhá v Radě ČTK zpravidla jednou za rok. Naposledy to bylo letos 18. února, kdy byl předsedou zvolen Miroslav Augustin. Ten už ale v radě není a jen letos se vyměnili celkem tři radní. Členové Rady ČTK proto dnes rozhodli, že nebudou čekat na další volbu v únoru, ale rovnou na příští schůzi se pokusí zvolit kompletně nové vedení, tedy předsedu, respektive předsedkyni a k tomu dva místopředsedy.

Jaroslava Wenigerová. Foto: Karel Choc

Jaroslava Wenigerová. Foto: Karel Choc

Angelika Bazalová. Foto: Karel Choc

Angelika Bazalová. Foto: Karel Choc

David Soukup. Foto: Karel Choc

David Soukup. Foto: Karel Choc

Radě nyní po Augustinově odchodu přechodně předsedá Jaroslava Wenigerová, která je místopředsedkyní. Druhým místopředsedou je Petr Žantovský. Wenigerová dnes řekla Médiáři, že chce kandidovat na předsedkyni a pokud by neuspěla, pak na místopředsednický post. Naopak svou kandidaturu na dotaz Médiáře vyloučili Marksová, Gáborová i nováček Soukup.

Rozložení politických sil v Radě ČTK

ANO: 3

ODS: 1

SPD: 1

ČSSD: 1

Piráti: 1

Na příští schůzi by se měli radní zabývat také písemnou odpovědí generálního ředitele ČTK Jiřího Majstra na podnět radního Žantovského, aby veřejnoprávní agentura grátis „veřejně sloužila“ parlamentním stranám tím, že by denně zveřejňovala jejich neredigovaná stanoviska. „Stanovisko je naprosto jasné,“ připomněla na dnešní schůzi místopředsedkyně Wenigerová Majstrovo písemné vyjádření z minulého zasedání. V něm stojí, že Majstr nápadu Žantovského nevyhoví, podle něj mohou všechny subjekty, tedy i partaje, využít pro svá sdělení existující placenou službu Protext ČTK. Majstr sice byl na dnešní schůzi přítomen, Žantovský ale ne, proto rada hodlá věc projednat a uzavřít na příští schůzi, za přítomnosti iniciátora nápadu.

Jiří Majstr. Foto: Karel Choc

Jiří Majstr. Foto: Karel Choc

Ředitel Majstr dnes radní informoval rovněž o průběhu digitalizace archivu fotografií ČTK. Protože ČTK sama na investici ve výši 30 milionů Kč nestačí, obrátila se na stát, který v rozpočtu původně slíbil 10 až 15 milionů, a to přímo ČTK z ministerstva financí. Z toho sešlo, ale dotace 10 milionů Kč má přijít z ministerstva kultury, a to prostřednictvím projektu předloženého Národní knihovnou ČR. „Národní knihovna směřuje k tomu, aby projekt byl hotový do prosince. Koordinuje to přitom s ministerstvem,“ informoval Jiří Majstr.