V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Dopravní podnik Prahy vypoví Rencaru smlouvu

Kontrakt z roku 1997 měl trvat do roku 2031, teď jej chce Praha ukončit k 30. červnu 2016.

  • ČTK
  • 21. 03. 2016 14:40
Reklama na zastávce v režii JCDecaux. Foto: Profimedia.cz, MF Dnes + LN

Městský mobiliář v Praze má léta v režii JCDecaux. Foto: Profimedia.cz, MF Dnes + LN

Pražský dopravní podnik zřejmě vypoví smlouvu reklamní firmě Rencar ze skupiny JCDecaux. Stojí to v usnesení představenstva dopravního podniku z pondělí 14. března, které má k dispozici agentura ČTK. Podle něj má vedení podniku zahájit jednání s Rencarem ohledně možnosti generálního narovnání právních poměrů. „Předmětem dohody o narovnání by mělo být zejména určení data ukončení užívání reklamních ploch, a to nejpozději ke dni 30. června 2016, povinnost Rencar odstranit reklamní nosiče a reklamní sdělení,“ píše se v usnesení.

Představenstvo také rozhodlo, že podnik vypíše výběrové řízení na firmu, která pro něj vytvoří znalecký posudek, v němž zmapuje a ocení reklamní prostory a plochy v majetku podniku. Vypracován má být též právní posudek vybraných aspektů smlouvy s Rencarem, který následně představenstvo předloží dozorčí radě podniku. Smlouvu může představenstvo vypovědět i bez schválení dozorčí radou či valnou hromadou podniku.

Rencar vznikl v roce 1990 jako dceřiná firma Dopravního podniku Praha. Od roku 2001 je majoritním akcionářem Europlakat, součást mezinárodní skupiny JCDecaux.

Dohoda mezi Rencarem a Dopravním podnikem Praha na reklamu v pražské MHD pochází z roku 1997 a má trvat do roku 2031. Podnik tak ročně vydělává zhruba 50 milionů Kč, výdělky reklamní společnosti jsou ale výrazně vyšší, podle generálního ředitele dopravního podniku Jaroslava Ďuriše jde o zhruba 150 milionů ročně. Nevýhodnost smlouvy Ďuriš kritizoval už v minulosti. Rencar loni získal smlouvu i na provoz nových elektrických reklam v opravené stanici metra Národní na lince B a v nových stanicích metra A.

O smlouvu s Rencarem se před časem začala zajímat kriminální policie. Od podniku si začátkem letoška vyžádala jeho účetnictví. Stejně tak se zabývá vztahy dopravního podniku a reklamní firmy EuroAWK, které podnik v roce 2013 vypověděl smlouvu na světelné vitríny v metru. Firma ale výpověď neakceptovala, proto na ni podnik podal žalobu.

Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou v ČR. Zaměstnává přes 10.000 lidí. Město dává na provoz podniku ročně více než 10 miliard Kč.