Dorazily k nám dějiny. Pokoutně, ale přece

Posprejovaný Churchill nás zapojuje do světového dění. Univerzálních dilemat je ale víc – co s betonovou architekturou a zapomenutými rodáky?

Nejkrásnější pohled na svět: za kasou hřiště okresního přeboru. Pokochali jste se? Tak vzhůru do čtení.

Nejkrásnější pohled na svět: za kasou hřiště okresního přeboru. Pokochali jste se? Tak vzhůru do čtení.

Video

What happened after 8:46 (Vice News)

Reportáže Vice těží z charismatických moderátorů - ať jde o legrácky Tajiho Ameena nebo třeba zmateného Thomase Mortona. Video mapující protesty po smrti George Floyda ovšem shrnuli bez svých hvězdných tváří i dalšího komentáře. Sestřih trvá symbolicky stejně dlouho, jak se Floyd dusil – a výsledek je velmi emotivní. 

Půlnoční gospel (Duncan Trussell, Pendleton Ward, Netflix)

Hybrid mezi podcastem a obyčejným seriálem. No, obyčejným - rozhovory, které jsou jádrem každého dílu se odehrávají v psychadelických kulisách. Dokonce tak divokých, že i fanoušci Ricka & Mortyho (nebo Podivuhodných dobrodružství Vladimíra Smolíka, ha ha) budou zírat. Chválí i nejcyničtější postava českého internetu. 

Text

Tichá revoluce v českých lesích: poprvé se vysadilo víc listnáčů než jehličnanů. Jaké budou lesy po kůrovci? (Jan Boček, iRozhlas)

Jehličnaté lesy končí, ať žijí lesy nové. Jenže jaké? O tom podrobně Jan Boček. Komu se nechce číst, může si poslechnout rozhovor na totéž téma v režii Lenky Kabrhelové. 

Rozhlas patří nám všem, nesmíme se ho vzdát, říká dokumentaristka Brit Jensen (Ondřej Sliš, Heroine)

Rozhovor s mou vůbec nejoblíbenější audiotvůrkyní je venku. S Brit Jensen (autorkou Matematiky zločinu a dalších mimořádných pořadů) nemluvíme jen o podcastech, ale i české historii nebo dusnu v Českém rozhlasu. A mějte oči na stopkách, Jensen bude mít už brzy pořad na nové platformě Audionaut

Rozhlas by měl víc držet basu s ČT a ubrat na vztazích s politiky, říká bývalý radní Českého rozhlasu Vejvoda (Vojtěch Berger, Hlídací pes)

Otevřený rozhovor s Jiřím Vejvodou, který do letošního března seděl v Radě Českého rozhlasu. Někdejší šéf Českého rozhlasu Dvojka popisuje vztah radních s generálním ředitelem René Zavoralem, mluví o soužití s Vítězslavem Jandákem i roli někdejší předsedkyně Hany Dohnálkové, která rozhodnutím poslanců neuspěla ve snaze o prodloužení svého mandátu radní.

Rough, cold and politically charged: why do we love to hate concrete? (Vyta Baselice, Psyche)

Krátká esej Vyty Baselice promýšlí, proč nenávidíme beton – jak se ve strhávání staveb projevuje boj proti abstraktnímu systému a co beton symbolizuje za společenské uspořádání. Dobrý podklad pro chvíle, až se budeme hádat, jestli strhnout další Transgas.

Churchill byl nekriticky heroizován, jeho obraz teď dostane na frak, říká historik (Tereza Patočková, Aktuálně.cz)

Churchill. Avšak pozor. Rozhovor s Petrem Kopeckým z Ostravské univerzity neřeší spreje a smysl soch ve veřejném prostoru, ale skutečně historii. Užitečné!

Telegraficky

  • Na Vltavě mají poslední den záznam Nicka Cavea z Berlína.
  • Matěj Stropnický končí v Zelených, loučí se na Deníku Referendum (a plete si pajzl s hampejzem). O důvodech mluvil už v březnu s Vratislavem Dostálem na Info.cz.
  • Aktuálně.cz o tom, jak vypadají polská veřejnoprávní média.
  • Amerika se mění a s ní i média, píše Ezra Klein pro Vox.
  • „Tohle vám v médiích neřeknou.“ Proč je to nesmyslná fráze a kdo ji zneužívá, píše Atlantic.
  • Nakladatelství Neklid vydalo v překladu předloňský esej Zpátky na zem od jednoho z dobově nejvlivnějších myslitelů Bruno Latoura. Nakladatelství Přestupní stanice přeložilo po Postdějinách další knihu od Viléma Flussera, trestuhodně pozapomenutého filozofa a teoretika médií původem z Prahy. Esej se jmenuje od Subjektu k projektu.

Ondřej Sliš

Nedělní přílohu internetu podporuje Tipsport

Nedělní přílohu internetu podporuje Tipsport