Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Dotazy pro brněnského primátora chodily i redaktorce Blesku. Prý mu dělala korektury

Soudě podle stížnosti, kterou se momentálně zabývá etická komise Syndikátu novinářů, porušili primátor Brna Roman Onderka a tamější redaktorka Blesku standardní meze profesního vztahu politik-novinář.

Jak? Onderka zřídil v létě adresu info@romanonderka.cz, kterou uváděl ve svých tiskových zprávách jako kontakt pro dotazy novinářů. Ovšem, jak si někdo všiml, doručenky zpráv zaslaných na tuto adresu chodily nejen od primátora, ale i z adresy nejmenované brněnské redaktorky bulvárního deníku Blesk.

Nebyla to náhoda. „Primátor i redaktorka stěžovateli potvrdili, že jí otázky chodily do kopie. Odůvodnili to korektorskou prací redaktorky pro primátora. Ovšem nevysvětlili, proč jí jako korektorce chodí dotazy novinářů a ne jen odpovědi primátora,“ uvádí Syndikát novinářů.

Stěžovatele, jehož jméno oborové sdružení neuvedlo, zajímá, „zda je etické, když redaktorka jedněch novin přímo spolupracuje s politiky a jako bonus získá přehled o tom, na čem pracují její kolegové z ostatních redakcí“.

Syndikát vyzval brněnského primátora, aby se vyjádřil. Jeho odpověď, kterou už zaslal, plánuje projednat na schůzi ve středu 7. prosince.