Dozorčí komise Rady České televize nezjistila žádné nedostatky v obchodních vztazích ČT se školící firmou Gopas, kterou spoluvlastní generální ředitel České televize Petr Dvořák. Komise prověřovala období od roku 2011, kdy se Dvořák stal ředitelem televize, do loňského roku 2020. „Dozorčí komise nezjistila žádné nedostatky a nemá žádná doporučení,“ uzavírá komise svou zprávu, kterou na Twitteru zveřejnil radní René Kühn, který byl loni krátce předsedou Rady ČT. Řádnou veřejnou schůzi si rada naplánovala až na 19. května.
Prošetření obchodních vztahů s Gopasem uložila Rada ČT své dozorčí komisi poté, co radní Hana Lipovská označila Dvořákovo vlastnictví čtvrtiny v Gopasu za střet zájmů. Toto i další okolnosti svědčí podle Lipovské o porušení zákona o České televizi, Kodexu ČT, zákona o střetu zájmů a občanského zákoníku. Lipovská poukazuje mimo jiné na to, že spoluvlastníkem firmy je také Ladislav Bartoníček, šéf a minoritní akcionář skupiny PPF, pod níž spadá televize Nova a placená O2 TV.
Gopas podle zjištění komise vyfakturoval České televizi za posledních 10 let 1,232 milionu Kč, tedy v průměru zhruba 123.000 Kč ročně, přičemž roční fakturace se pohybovaly od 15.000 do 320.000 Kč. Po roce 2016 nepřekročily 50.000 Kč bez DPH. „Jde tedy o objem služeb, který je v porovnání s ročním rozpočtem ČT zanedbatelný. Školící služby byly poskytované za ceny platné pro všechny ostatní zákazníky společnosti Gopas,“ uvedla komise. „Fakturace pro ČT tvořila 0,02 až 0,2 % z ročního obratu Gopasu, tedy částky nevýznamné jak relativně k obratu, tak i k zisku společnosti Gopas,“ konstatuje také zpráva. ČT služby využívala i před nástupem Dvořáka do funkce. ČT podle komise nemá uzavřenu žádnou smlouvu a služby poskytovala na základě objednávek, což je v případě vzdělávacích kurzů běžná praxe.
Dvořák už dřív tvrzení, že je ve střetu zájmů, popřel. Tvrdí, že žádné smlouvy Gopasu s ČT sám nepodepisoval a ani o nich nevěděl. Na tom, že vlastní od 90. let podíl v Gopasu, podle svých slov nevidí nic nezákonného ani nemorálního. Generální ředitel ČT se podle něj ze zákona nesmí pouze podílet na podnikání v oblasti médií, ale vlastnictví podílů ve firmách z jiné oblasti zákon neomezuje.
Už dřív rada řešila Dvořákovo angažmá ve fotografické výstavní síni Leica Gallery, kde šéf ČT zasedá ve správní radě a napůl se svou ženou vlastní servisní firmu LGP Services. Usnesení, že je Dvořák kvůli galerii Leica ve střetu zájmů, navrhl místopředseda Rady ČT Daniel Váňa, ale neprosadil ho. Naopak uspěl v tom, že do výroční zprávy o činnosti ČT za loňský rok na poslední chvíli dostal dovětek, že parlamentní SPD Tomia Okamury nedostala ve zpravodajských a diskusních pořadech adekvátní prostor.
Možným Dvořákovým střetem zájmů ohledně galerie Leica se Rada ČT ještě hodlá zabývat. Své dozorčí komisi totiž v březnu uložila, aby věc prověřila.

Kaspen mění majitele. Agenturu kupuje Tomáš Kopečný, vlastník S5IVE

Pickey mění název na Forendors, s novým jménem pomohl Michal Pastier

Kreativu DDB povede Klára Palmer z McCannu, střídá Doru Pružincovou

Souček jako ředitel ČT bude brát 289.000 Kč měsíčně, o 47.000 víc než Dvořák
