DPD otvírá depo v Nehvizdech, zkusí i doručování chodci a cyklisty

Nové depo v Nehvizdech

Nové depo v Nehvizdech

Nové depo v Nehvizdech

Nové depo v Nehvizdech

Přepravce DPD v únoru oficiálně zahájil provoz nového depa v Nehvizdech. Jeho stavba začala na konci května a zkušební provoz byl spuštěn loni v říjnu. Hlavní budova se skládá z administrativní a provozní části na výklad a třídění zásilek, kolmo se na ni napojují dva devadesátimetrové kurýrní prsty. Jeho kapacita přesahuje 17.000 balíků, k jejichž vytřídění funguje pět vykládkových oken a 66 rozvozových tras. Část komplexu bude fungovat jako centrální překladiště.

„Rozhodnutí rozšířit naši síť o nové depo je reakcí na tržní potřeby. Trend online nakupování stále narůstá a čím dál více lidí nakupuje přes internet. Věříme, že nové depo v Nehvizdech nám bude velkou oporou, a naše služby opět posune o kus dál,” uvedl Miloš Malaník, generální ředitel DPD pro Česko. DPD zároveň otevřelo tři další a menší depa v Plzni, Liberci a Karlových Varech s celkovou kapacitou 17.000 balíků. Celkem má firma v Česku 13 dep. 

V novém depu je umístěna nabíječka pro elektromobily. DPD zatím provozuje jen jeden, další testuje v Praze a Ostravě. Má také flotilu 36 aut jezdících na CNG, tedy stlačený zemní plyn, devět z nich obsluhuje nové prostory v Nehvizdech. 

Kromě nového depa se bude DPD letos zaměřovat na rozvoj míst vyzvedávání, takzvané pick-up pointy, kterých už v současné době má v Česku 175. Dále pak prozkoumat možnosti doručování alternativními metodami. V pojetí DPD to znamená doručení prostřednictvím cyklistů nebo chodců. Pro letošní rok uvažujeme o pilotním projektu v Praze. Cílem tohoto projektu je jednak nezatěžovat životní prostředí provozem dodávek, a dále také snížení provozu ve velmi hustě osídleních částech metropole, sdělil Retailku Rudolf Žůrek, provozní ředitel DPD pro Česko, který do firmy přišel loni v srpnu

Na posílení přepravy se chystá i další přepravce, firma GLS. V Česku chystáme rozšíření kapacity centrálního třídícího centra řádově o desítky procent, zdvojnásobení kapacity depa Praha-jih a otevření 3 nových regionálních dep, uvedl Pavel Včela, ředitel GLS pro Česko. GLS chce stejně jako DPD investovat do počtu výdejních míst, které by ráda do předvánoční sezóny zdvojnásobila. S rozšířením kapacit souvisí rozšíření vozového parku a počtu pracovníků. Pokračovat budeme v modernizaci vozového parku tak, aby průměrné stáří nebylo více než tři roky,” doplnil Včela.