Drtinová místo Událostí, komentářů přijme na ČT24 vlastní pořad Interview

Daniela Drtinová. Foto: Profimedia.cz

Daniela Drtinová. Foto: Profimedia.cz

Interview Daniely Drtinové skutečně na kanálu ČT24 vznikne, moderátorka Daniela Drtinová souhlasí s tím, že se vzdá moderování večerních Událostí, komentářů a nechá po sobě pojmenovat půlhodinovou relaci, která dosud nese název Interview ČT24 a která se vysílá od 18.35 do cca 19 hodin, před zpravodajskými Událostmi, od pondělí do pátku. Drtinová by měla moderovat čtyřikrát do týdne pondělí až čtvrtek, v pátek má pořadem provázet někdo z jejich kolegů, kteří se budou střídat.

Informovala o tom Česká televize, s jejímž generálním ředitelem Petrem Dvořákem se dnes moderátorka osobně sešla. Schůzce předcházelo několik dní kritiky mířené proti vedení televize. Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal navrhl přeložení Drtinové a nový název Interview v tiskové zprávě, aniž by předtím moderátorce - jak ona tvrdila - dostatečně vysvětlil, proč ji stahuje z Událostí, komentářů. Následovala kritická prohlášení v pátek televizních odborůtýmu Událostí, komentářů, v sobotu šéfky nových médií ČT.

Podle dnešní dohody mezi Dvořákem, Šámalem a Drtinovou se má na Interview podílet stejný editorský tým jako na Událostech, komentářích. „Věřím generálnímu řediteli České televize, že zaručí plnění principu nestrannosti a objektivity, protože věřím, že sledujeme společný cíl. A tím je nezávislost a svobodné zpravodajství,“ prohlásila Drtinová v oficiální tiskové zprávě televize.

Ve vlastním prohlášení, které zaslala Médiáři, doplnila: „Nejde v prvé řadě o mě. Zvláště dnes v době politických změn a přesunu moci budeme bedlivě sledovat editoriální pravidla a praxi zpravodajství. Sdělila jsem generálnímu řediteli Petrovi Dvořákovi, že i nejmenší prohřešky proti etickému kodexu ČT nebo náznaky manipulace budeme evidovat.“

Událostmi, komentáři mají nově celý týden provázet buď Martin Veselovský, nebo Lukáš Dolanský. „Moderátor, který bude dění v pořadu sledovat kontinuálně celý týden, se bude moci pohybovat ve větším kontextu a klást témata do větší konfrontace,“ uvedl šéf zpravodajství Šámal.

PROHLÁŠENÍ DANIELY DRTINOVÉ

Přijala jsem nabídku moderovat pořad Interview Daniely Drtinové poté, co jsem byla ujištěna, že mám důvěru vedení a že půjde o pořad zaměřený na kritickou analýzu, pořad politicky zacílený. Nejde v prvé řadě o mě. Zvláště dnes v době politických změn a přesunu moci budeme bedlivě sledovat editoriální pravidla a praxi zpravodajství. Sdělila jsem generálnímu řediteli Petrovi Dvořákovi, že i nejmenší prohřešky proti etickému kodexu ČT nebo náznaky manipulace budeme evidovat. Všechny naše snahy směřují k posílení veřejné služby a její nezávislosti na politické moci. Osobně věřím generálnímu řediteli, že sledujeme společný cíl. A tím je svobodné zpravodajství.

TISKOVÁ ZPRÁVA ČESKÉ TELEVIZE

Daniela Drtinová bude moderovat vlastní pořad od pondělí do čtvrtka

Od pondělí do čtvrtka bude ČT24 před hlavní zpravodajskou relací vysílat pořad Interview Daniely Drtinové. V pátek se ve stejný čas budou v pořadu Interview ČT24 střídat další moderátorské osobnosti České televize.

Daniela Drtinová přijala nabídku na moderování vlastního pořadu, na kterém se bude podílet stejný editorský tým jako na Událostech, komentářích. „Věřím generálnímu řediteli České televize, že zaručí plnění principu nestrannosti a objektivity, protože věřím, že sledujeme společný cíl. A tím je nezávislost a svobodné zpravodajství,“ říká Daniela Drtinová.

„Už od května jsme přemýšleli o tom, jak změnit koncepci pořadu Interview ČT24 tak, aby ještě před hlavní zpravodajskou relací zazněly na ČT24 nové informace, na které budou moci plynule navázat jak Události, tak Události, komentáře,“ říká ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámala a dodává: „Cílem těchto změn je vytvořit profesionální analytický pořad, který co do respektu a informační nosnosti bude na stejné úrovni jako komentované události a zahájí tak hlavní zpravodajský blok na ČT24. Jsem proto rád, že se Daniela Drtinová jako zkušená moderátorka tohoto úkolu ve svém novém pořadu chopí.“

Další avizovanou změnou je vedle změny grafické koncepce kanálu a vzniku dvou pořadů, Horizontu ČT24 a Interview Daniely Drtinové, nová dvojice moderátorů Událostí, komentářů. „Veškeré kroky, které činíme s přechodem na podzimní vysílací schéma, činíme proto, abychom poskytli divákům nejen jistotu konkrétních pořadů v konkrétních časech, ale také jasný a predikovatelný charakter těchto relací, který jim mohou vtisknout silné moderátorské osobnosti,“ vysvětluje Zdeněk Šámal s tím, že Událostmi, komentáři bude celý týden provázet buď Martin Veselovský, nebo Lukáš Dolanský. „Moderátor, který bude dění v pořadu sledovat kontinuálně celý týden, se bude moci pohybovat ve větším kontextu a klást témata do větší konfrontace,“ dodává Šámal.

Alžběta Plívová, mluvčí České televize