Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Duhan: Koliandr skončil i kvůli zámku v Přerově, byla to poslední kapka

Rozhlasová rada nesouhlasila s prodejem zámku v Přerově nad Labem, za nějž mohl podnik dostat 33 milionů Kč. Zájem projevil Středočeský kraj, nabízí 22 milionů.

Michal Koliandr. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Michal Koliandr. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Ke konci působení náměstka pro správu a provoz Michala Koliandra v Českém rozhlasu přispělo to, že se podniku stále nepodařilo prodat zámek v Přerově nad Labem. Ve sněmovně to uvedl řekl generální ředitel veřejnoprávního rádia Peter Duhan, který Koliandra v pondělí náhle odvolal.

„Přece jenom je to renesanční zámek a přece jen se měl zohlednit bohulibý záměr. Na odvolání pana náměstka Koliandra to nemělo přímý vliv, to bych lhal. Byla to jedna z okolností, řekl bych poslední kapka,“ řekl šéf rozhlasu Duhan poslancům při zasedání dnešního mediálního výboru, na otázku poslance ANO Stanislava Berkovce. Důvod Koliandrova odvolání shrnul pod sousloví „ztráta důvěry“, které naposledy veřejně použil loni v červnu při rozchodu rozhlasu s analytikem strategického rozvoje Filipem Rožánkem.

Hnilicovi ne

Rada Českého rozhlasu ve středu 29. dubna na zasedání v Brně neschválila prodej zámku v Přerově nad Labem pražskému podnikateli Janu Hnilicovi. Všech devět radních se zdrželo hlasování, výběrové řízení se bude opakovat. Radní nechtěli, aby při rozhodování hrála roli pouze cena, mají zájem také na tom, aby zámek sloužil kultuře, zprostředkoval novinářům postoj radních jejich mluvčí Jiří Vejvoda. Zatímco nabídková cena byla 21,8 milionu Kč, Hnilica nabídl 33 milionů.

„Z 11 nabídek prošly sítem tři, zatímco dvě nabídky se lišily o desetitisíce korun, vítězná byla o 11 milionů výše,“ uvedl Vejvoda. Ač se podle něj radní předem nedomluvili, jejich postoj byl zcela jednotný. „Pro mě je to jasný signál a k novému výběrovému řízení se budeme muset postavit jinak. Asi je uděláme dvousložkově, kdy vedle ceny bude hrát roli i záměr zájemců,“ řekl novinářům ředitel Duhan.

Radní se podle Vejvody rozhodli nezvažovat cenu jako jediný faktor, po konzultacích Středočeského kraje i Přerova se rozhodli dát možnost novému výběrovému řízení. „Aby bylo jisté, že zámek poslouží kulturnímu využití,“ dodal mluvčí.

Podle serveru Detail.cz a Hnilicovy adresy, kterou radní sdělili, jde zřejmě o šestašedesátiletého podnikatele, který se zabývá zemědělstvím. Působil či působí ve firmách Čerozfrucht, Blanická bramborářská či RBQ Sady.

Zámek chce kraj vedený hejtmanem ČSSD

Zámek by mimo jiné chtěl Středočeský kraj, který za něj nabídl 22 milionů. Chtěl objekt propojit s přerovským skanzenem. Krajská opozice však s nákupem nesouhlasí. Hejtman Miloš Petera (ČSSD) dnes ČTK řekl, že kraj se nové soutěže zúčastní. „My se přihlásíme do soutěže. Věříme, že budou stanoveny jiné podmínky, že nepůjde jen o cenu, ale i o kvalitu projektu. Myslím, že projekt máme kvalitní,“ uvedl. Podle krajského radního pro kulturu Zdeňka Štefka (KSČM) kraj se zřejmě výběrového řízení zúčastní se stejnou nabídkovou cenou. „Zatím jsme o jiné ceně nerozhodli,“ řekl. Petera to ale nepotvrdil. Podle něj budou radní o ceně ještě jednat.

Starosta Přerova nad Labem Petr Baumruk by byl rád, kdyby zámek koupil Středočeský kraj nebo jiná instituce, která by jej využila pro kulturní účely. „Obec si to nemůže dovolit koupit, protože na to nemá, ale podporujeme tyto aktivity,“ řekl ČTK.

Rozhlas zámek nevyužívá

Přerovský zámek ze 14. století, který je zapsán do seznamu kulturních památek, obývalo několik šlechtických rodů. Patří k němu objekt kastelána, klenutý cihlový sklep, garáž, zahradní domek a altán. Prodej nemovitosti v minulosti brzdil spor církve s rozhlasem, soud ale nakonec potvrdil, že nemovitost patří Českému rozhlasu. Rozhlas ji nevyužívá a musí hradit náklady na údržbu. Na zámku je navíc potřeba opravit rozvody elektřiny, vody a kanalizace. Středočeský kraj chtěl zámek zrekonstruovat, umístit do něj expozice a propojit se sousedním skanzenem.

Zámek vznikl na místě gotické vodní tvrze a sloužil jako správní sídlo břevnovského kláštera. V 60. letech 16. století byl přestavěn do renesanční podoby.