V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Radní vzali Duhanovi 40 % odměn, i kvůli Zemanovi

Řediteli Českého rozhlasu přišel o část bonusů také za to, že nezajistil odpovídající podíl veřejnoprávního rádia na trhu.

Peter Duhan. Foto: Český rozhlas

Peter Duhan. Foto: Český rozhlas

Rada Českého rozhlasu zkrátila řediteli veřejnoprávního rádia Peteru Duhanovi odměnu za loňské druhé pololetí z maximálně možných 480.000 Kč (trojnásobek Duhanova měsíčního platu ve výši 160.000 Kč) na 288.000 Kč, tedy o 40 %. Důvodem je jednak to, že rozhlas dosáhl nižšího než požadovaného podílu na poslechu, a jednak události spojené s loňskými Hovory z Lán, v nichž prezident Miloš Zeman mluvil sprostě. Tím byl podle radních porušen Kodex ČRo. Duhan během středečního zasedání rady nijak výši odměny nekomentoval.

Rada Českého rozhlasu jednala o Duhanově odměně už v únoru, kdy ale rozhodnutí nakonec nepřijala. Podíl na poslechu nesplnil rozhlas jen těsně, činil 21,8 %, přičemž schválený požadavek byl 22 %. Ředitel už v únoru řekl, že pokles poslechu se dotýká celého trhu. „Rozhlas není osamocen. Je v tržním prostředí a posluchači se nějak chovají,“ uvedl. Pozastavil se nad tím, že do hodnocení nejsou zahrnuty jiné platformy, v nichž si podle Duhana rozhlas vede velmi dobře.

Už při únorovém jednání rady se také ohradil vůči výtkám ohledně živě vysílaných Hovorů z Lán, v nichž prezident několikrát použil vulgární slova. „Nikdo nemůže předvídat od generálního ředitele po posledního technika, že nastane to, co se stalo,“ řekl Duhan. Jednání s prezidentem mu podle jeho slov zúžilo usnesení rady, které vedlo k návrhu pořad předtáčet, s čímž ale hlava státu nesouhlasila. Duhan rovněž poznamenal, že do kauzy nemohl přímo zasahovat, protože ležel v nemocnici.

Mluvilo se i o stycích s Dbalým

Rada na své aktuální schůzi řešila i Duhanovy schůzky s bývalým ředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým, který je trestně stíhán. Minulý týden na ně upozornily Lidové noviny.

Duhan schůzky nepopřel, uvedl ale, že jako ředitel rozhlasu se setkává s nejrůznějšími lidmi, kteří ho o schůzku požádají. „Neumím si představit, že v roce 2010 jsem mohl předvídat, že pan ředitel Dbalý skončí v roce 2014 ve vězení jako kriminálník,“ řekl dnes Duhan. Dodal, že mediální obraz Dbalého byl tehdy „naprosto brilantní“.

Nové kritérium pro odměny

Za druhé pololetí loňského roku byla Duhanova odměna posuzována podle tří kritérii, a to dodržování Kodexu a Statusu Českého rozhlasu s váhou 50 %, dodržování usnesení rady s váhou 30 % a dosažení podílu ČRo na trhu 22 %, které mělo váhu 20 %.

Příště budou radní posuzovat návrh odměny podle jiného klíče. Už v únoru rozhodli o tom, že na konečné částce se znovu budou podílet čtyři kritéria, a to dodržování Kodexu a Statusu Českého rozhlasu s váhou 40 %, dodržování usnesení rady s váhou 20 %, dosažení podílu Českého rozhlasu na trhu 22 %, které má váhu 20 %. Nové čtvrté kritérium posuzuje kvalitu předkládaných materiálů a dodržování termínů, které má váhu 20 %.

Za první loňské pololetí Duhan dostal odměnu 456.000 Kč, což bylo 95 % možné výše. Snížení o 5 % z maximální částky tehdy rada zdůvodnila některými odůvodněnými stížnostmi posluchačů.