V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Duhan: Rožánkův odchod jsme nevysvětlovali profesionálně

Ředitel veřejnoprávního rádia naznačil, že kvůli nepřesné komunikaci odchodu analytika strategie sáhl některým na mzdu.

Peter Duhan je řádným ředitelem od 28. 7. 2011, přechodně rozhlas vedl od března 2010. Foto: Český rozhlas

Peter Duhan. Je řádným ředitelem od 28. 7. 2011, přechodně rozhlas vedl od března 2010. Foto: Český rozhlas

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan se poprvé veřejně vyjádřil k okolnostem toho, jak se veřejnoprávní rádio rozloučilo s dlouholetým pracovníkem digitální sekce a později analytikem strategického rozvoje Filipem Rožánkem. Připomněl, že ten byl v pátek 13. června propuštěn pro nadbytečnost: „Pro analytika sekce jsme nenašli uplatnění.“

„Na úrovni vnější komunikace jsme nepostupovali profesionálně, zejména dikce ‚ztráta důvěry‘, která se začala frekventovat po veřejném prostoru, byla v rozporu s pracovně právním řešením,“ řekl dnes Duhan na schůzi rozhlasové rady. „Vyhodnotil jsem to jako selhání a vyvodil jsem z toho důsledky - finanční postih těch, kteří se o tento šum a chaos v komunikaci zasloužili,“ řekl šéf rozhlasu. Konkrétní jména nepoužil. Nesdělil je ani na dotaz Médiáře.

Formulaci o tom, že Rožánek byl propuštěn pro „ztrátu důvěry“ ze strany vedení, používala mluvčí rozhlasu Tereza Krásenská, sdělila ji novinářům a tázajícím se na sociálních sítích.

Rožánek byl, jak vyplynulo z Duhanových slov, propuštěn rozhodnutím ekonomického náměstka Michala Koliandra. Generální ředitel rozhlasu, řekl rovněž Duhan, „nemůže zasahovat do pravomoci svých náměstků“. „Mohu nesouhlasit, mohu zvednout obočí, mohu se podivit, ale musím respektovat stav ne-ne,“ podotkl ke Koliandrově rozhodnutí.

Rožánek sám v minulých dnech uváděl, že mu jako jediný důvod ukončení poměru byla uváděna „nadbytečnost“. Agentuře ČTK dnes řekl, že je posledním vysvětlením od generálního ředitele spokojen: „Případ dnešním jednáním rady považuji ze své strany za uzavřený. Celá situace mě mrzí. Proti rozhlasu nic nemám, nechci s ním bojovat.“