V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Dvořák: ČT by měla mít do dvou let 6 kanálů, nově dětský a regionální

Nejen dětský kanál, ale také regionální by měla ČT spustit v letech 2013 a 2014. Prohlásil to generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák na dnešní konferenci Digimedia 2012 v sídle České televize na pražských Kavčích horách. „Šest kanálů do dvou let by byla optimální struktura České televize,“ prohlásil.

Dětský kanál včera představil Radě ČT a Médiáři poté řekl, že šibeniční termín jeho spuštění je konec letošního roku.

O regionálním promluvil dnes poprvé, načasoval to na zmíněné sledované fórum. Jeho slova přicházejí týden poté, co o dětském a regionálním kanálu ČT mluvil bývalý šéf Novy Vladimír Železný, nyní spolumajitel Digital Broadcasting, operátor vysílací sítě 4.

„Rádi bychom provozovali kanál, který bude opravdu regionální, to znamená bude schopen vysílat v rámci nějakých větších regionálních celků,“ uvedl dnes Dvořák s tím, že by nová stanice mohla v ideálním případě vysílat ve všech krajích republiky.

Jak doplnil ředitel programových okruhů České televize Milan Fridrich, dva plánované kanály přinesou výraznou proměnu dvou nejstarších okruhů ČT. „Musíme velmi citlivě, ale razantně změnit identitu a vysílací schéma ČT1 a ČT2,“ uvedl Fridrich.

Regionálních aktivit přibývá

V oblasti regionálních médií, zejména televizí, je poslední dobou živo. Nedávno vzniklá Asociace regionálních a lokálních televizí před týdnem prohlásila, že by z jejich obsahu měla vzniknout tzv. Druhá veřejnoprávní síť, která by ze 135 Kč měsíčního poplatku pro ČT měla dostávat 35 Kč.

Dvořák tento plán dneska razantně odmítl s tím, že soukromé subjekty by si takto přišly ročně zhruba na 1,5 miliardy Kč z kapes koncesionářů, což je v podstatě souhrnná částka, za níž Česká televize provozuje zpravodajskou ČT24 a sportovní ČT4.

Šéfka zmíněné asociace Eva Stejskalová odstartovala satelitní zpravodajství pod značkou regionalnitelevize.cz [viz živé vysílání přes YouTube]. A letos na jaře vznikla také Asociace krajských televizí.