Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Dvořák odmítl Janečkův záměr, ČT náklady na výrobu svých pořadů zveřejňovat nebude

Veřejnost platící provoz České televize se nedočká podrobnějších údajů o tom, kolik médium veřejné služby dává peněz za jednotlivé pořady či konkrétním tvůrcům, jak to nedlouho před svou rezignací sliboval předchozí šéf ČT Jiří Janeček. Jeho nástupce Petr Dvořák totiž zveřejňování detailů odmítá, z jeho slov vyplývá, že by to považoval za konkurenční nevýhodu.

„Kdyby Česká televize veřejně prezentovala náklady na výrobu pořadů, obrátí se to proti ní i proti tvůrcům,“ cituje Dvořáka aktuální vydání časopisu Synchron, vydávaného Filmovým a televizním svazem (FITES). Ředitel ČT Dvořák to řekl na čtvrtletníku FITES na sklonku loňska, kde odpovídal na dotaz ohledně „pracovní skupiny pro transparentnost nákladů výroby“.

„Z hlediska konkurenční situace je dobře nastavit si principy tak, aby fungovaly nějaké sazebníky a standardní principy, ale že by se ČT teď sama o sobě za mého vedení pustila do toho, že začne rozklíčovávat jednotlivé pořady na položky, to nehodlám dělat,“ dodal.

Zveřejnění honorářů umělců jako odpověď na kritiku

S plánem zveřejňovat náklady na pořady včetně honoráře tvůrců přišel Jiří Janeček na konci roku 2010, když ho umělci kritizovali za příliš vysoký plat a špatnou situaci České televize.

„Požádám výkonné umělce, aby ve smlouvách, které s námi budou [uzavírat], byla klauzule o tom, že můžeme zveřejnit jejich honoráře. Stejně jako je známý veřejně můj plat, proč by koncesionář neměl vědět, kolik si vydělá ten který scenárista, režisér, herec. Předpokládám, že tohle také ti umělci chtěli,“ prohlásil před rokem a měsícem tehdejší šéf ČT Janeček, Dvořákův předchůdce.

„Každý divák České televize a každý plátce televizních poplatků měl mít možnost snadno a rychle zjistit, jakým způsobem Česká televize vynakládá finanční prostředky, které získáváme také z jeho kapsy. Proto považuji za žádoucí vložit napříště do všech smluv, které Česká televize uzavírá na výrobu pořadů, vysílání programů a poskytování ostatních služeb veřejnosti, souhlas smluvních partnerů České televize a příjemců finančních prostředků z jejího rozpočtu se zveřejněním úplných smluvních podmínek,“ odepsal tehdy Janeček kritikům.

„U fyzických osob by Česká televize vzhledem k ochraně osobních údajů zveřejňovala pouze jméno, předmět smlouvy a výši jejího finančního plnění; u právnických osob, to je producentů a koproducentů, není podle mých poznatků žádná zásadní překážka, která by bránila v tom, zveřejňovat smlouvy jako celek,“ mínil tehdy. Nikdy k tomu ale nedošlo.

Umělci brát víc nebudou

Dvořák tento týden podepsal s televizními odbory kolektivní smlouvu až do roku 2017 s tím, že letos s ohledem na ekonomickou situaci v zemi se pracovníkům ČT nebudou valorizovat mzdy. Objem prostředků na mzdy nicméně má v televizi letos vzrůst o 35 milionů Kč, na 1,68 miliardy Kč.

Koncem loňska v debatě s FITES ředitel ČT Dvořák, bývalý dlouholetý šéf komerční televize Nova, odmítl, že by se zvyšovaly odměny hercům za natáčecí den. „Od roku 2008, kdy začala ekonomická krize, jsem si jist, že ani na Nově, ani na Primě a myslím, že ani v České televizi nedocházelo k růstu nejenom odměn hercům, ale ani k nárůstu platů,“ uvedl.