Dvoučlenná Blaze je mediálka i mediální auditor

Dva bývalí marketéři z českého dovozce Porsche Jan Čermák a Pavel Janáč tvoří ve skupině Kindred mediální agenturu Blaze Media. Ta nakupuje od jiných mediálek i audituje.

Jan Čermák

Jan Čermák

Propojit offline a online komunikaci značek a firem je cílem nové mediální agentury Blaze Media. Vznikla loni a funguje jako součást agenturní skupiny Kindred a společně se Spoko, Red Media a Go.Direct je také součástí nové nákupní aliance Kindredu nazvané MediaBlock. Oproti jiným mediálkám se Blaze Media vyznačuje například tím, že je pouze dvoučlenná. Jejím zakladatelem a ředitelem je Jan Čermák, bývalý account director mediální agentury MediaCom a bývalý marketingový specialista divize osobních vozů Volkswagen importéra vozů Porsche Česká republika. Kromě něj působí v agentuře na plný úvazek už jen jeden account manažer, jímž je Čermákův kolega z Porsche, někdejší marketingový specialista divize Seat Pavel Janáč. Ostatní experty a specialisty si už agentura najímá externě na jednotlivé projekty.

Se skromným personálním obsazením souvisí zaměření agentury. Ta totiž může podle Čermáka fungovat nejen jako standardní mediální agentura, ale svým způsobem také jako mediální auditor, který pro klienta ověřuje služby ostatních mediálních agentur. „Oproti jiným mediálním agenturám nemáme vlastní nákupní oddělení, ale nakupujeme od jiných mediálek na trhu. Naším cílem je najít nejlepší podmínky. Někdy také organizujeme pro klienty tendry na mediální nákup. V tomto směru opravdu fungujeme částečně jako mediální auditor,“ uvedl pro Médiář Čermák.

Důvodem ke vzniku takto koncipované agentury podle něj bylo mimo jiné to, že i přes existující mediální měření - sledovanosti televizních reklam i čtenosti inzerátů - není stále dostatečně patrné, jak skutečně přispívají kampaně v jednotlivých mediálních kanálech k prodeji nebo k návštěvám klientova webu. „Chceme pracovat s reálnými daty, vědět, kde lidi jsou, co sledují a jak konkrétně reagují, pokud je osloví naše sdělení. A chceme, aby se konkrétní výsledky z online reakcí lidí promítaly zpětně do offline komunikace,“ prohlašuje Čermák.

Se Zootem od začátku

Jako příklad výše uvedeného postupu zmiňuje manažer dlouhodobou spolupráci Blaze Media s internetovým obchodem s oblečením Zoot. Pro něj Blaze pracuje prakticky od svého vzniku. „Pro Zoot měříme dopad televizních kampaní na návštěvnost webu, kdy přímo sledujeme, kolik který spot přiláká lidí a kolik to zákazníka stojí. Podle toho pak optimalizujeme televizní kampaň a volíme nejvhodnější časy, kanály i pořady.“

Se Zootem začala Blaze Media spolupracovat na základě vítězství v tendru, v němž vyhrála spolu s mediální agenturou MediaCom - Blaze Media získala strategickou část mediální komunikace, MediaCom mediální nákup. Blaze pak navíc pro Zoot organizovala jeho tendr na mediální agenturu na Slovensku, v němž uspěla Starmedia z uskupení Starcom Mediavest Group. „Posuzujeme agentury nezávisle podle jejich nabídky, nedáváme nikomu automaticky přednost,“ komentuje to Čermák.

Kampaň pro Zoot měla podle jeho slov propojit tradiční i internetové kanály a modifikovat svou podobu podle průběžných výsledků. V případě televize tak kombinací měření televizní a online sledovanosti zjišťovala, které televizní spoty fungují nejlépe a podle toho měnila jejich rotaci a nasazení, u tiskové inzerce zase používala speciální slevové kódy a vouchery. S částečně interaktivními formáty pracovala také v outdooru.

„Pro cílovou skupinu Zootu líp fungují spíš menší a profilovanější stanice, například Prima Cool. Na druhé straně dobře zafungoval i film z módního prostředí Ďábel nosí Pradu, který odvysílala Prima. Spoty nasazené v časech kolem tohoto snímku přinesly skvělé výsledky. To byla ale spíš výjimka. Z dalších televizních formátů jsme použili product placement na stanici Prima Love, kde se objevila stylistka Zootu,“ popisuje Čermák. 

V tiskové inzerci se podle jeho slov zase osvědčily nejvíc vouchery, a to zvlášť ty umístěné do časopisu Žena a život. V rámci outdooru zafungoval například speciální projekt v Hradci Králové, kde se klient agentury stal na tři měsíce (od 11. května do 10. srpna loňského roku) poskytovatelem wifi v městské hromadné dopravě.

Online prodejna oblečení Zoot se stala v Hradci Králové poskytovatelem wifi v MHD

Online prodejna oblečení Zoot se stala v Hradci Králové poskytovatelem wifi v MHD

 

V trolejbusu bylo díky tomu možné přímo online nakoupit módu

V trolejbusu bylo díky tomu možné přímo online nakoupit módu

Dopravní prostředky byly obrandované zvenčí i zevnitř a při připojení naběhla cestujícím klientova webová stránka, odkud se mohli buď vydat dál, nebo prozkoumat její obsah a případně rovnou přes internet nakoupit.

V Českých Budějovicích a v dalších městech se zase objevil mobilní kontejner Zootu, který sloužil jako zkušebna a výdejna objednaného oblečení. „Chceme si i s outdoorem víc hrát. Rádi spolupracujeme s různými startupy, v současnosti jednáme s tvůrci interaktivních prosvětlených vitrín, schopných reagovat na kolemjdoucí,“ tvrdí Čermák.

Mobilní výdejna Zootu v Českých Budějovicích

Mobilní výdejna Zootu v Českých Budějovicích

Do tendrů chodí

Agentura je financována prostřednictvím fee (platby za čas strávený a projektu) i success fee (odměny na základě dosažených výsledků). Tendr pro Zoot nemá být ojedinělý, agentura se chce výběrových řízení aktivně účastnit i do budoucna, a to jak soukromých, tak veřejných i státních.

Ač šéf Čermák má v Blaze Media jen 10 % a 90 % drží vlastníci skupiny Michal Nýdrle, Lukáš KružberskýMartin Beneš a Štěpán Tesařík, agentura v rámci Kindred Group funguje podle Čermáka nezávisle: „Kreativu můžeme řešit s kýmkoli na trhu, ale spolupracujeme samozřejmě i s klienty ze skupiny a můžeme využívat její kontakty. Na druhé straně máme spřátelené kreativní agentury i mimo skupinu, například BeefBrothers, takže cest k potenciálním zakázkám je víc. Zajímá nás zejména menší a střední segment klientů, zejména české firmy, které nejsou vázány svými centrálami a mohou se rozhodovat nezávisle.“