E-commerce letos utrží 133 miliard Kč, ukrojí 11 % z maloobchodu, odhaduje APEK

Nakupování přes internet letos opět zvýší obrat a bude tvořit už 11 % z celkových tržeb maloobchodu v Česku. Odhaduje to Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která sdružuje přes 550 firem, podnikatelů a odborníků v oboru elektronického obchodu. „Online prodeje budou letos rekordní.  V loňském roce přesáhly obraty e-shopů 115 miliard Kč. Letos předpokládáme meziroční růst o víc než 15 %. Celkem by se tak prostřednictvím internetu mělo prodat zboží za nejméně 133 miliard,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

„Češi nakupují na internetu stále častěji. Nejnovější výzkum mimo jiné potvrdil, že aspoň jednou za rok nakoupí v online prostředí 90 % uživatelů internetu, nejmíň jednou měsíčně si zboží objedná 53 % respondentů,“ uvádí asociace na základě výsledků tradiční výroční studie, kterou připravil ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere a do níž zapojil přes 1.500 respondentů.

„Trendem posledních let je prolínání světa online a offline. Hranice mezi způsobem nákupů se tak bude dále rozostřovat. E-shopy stále častěji otevírají kamenné výdejny a prodejny, významní hráči z oblasti tradičního retailu naopak zřizují prodej po internetu. Tento trend bude trvat i v nejbližším období,“ doplňuje Vetyška.

Se začátkem října začínají provozovatelé e-shopů sledovat zvyšující se prodeje. Také letos se dá očekávat několik hlavních milníků, ve kterých vánoční nákupní horečka dosáhne vrcholu. Prvním bude jistě Black Friday, nákupní „svátek“ převzatý především z USA. Ten letos připadne na 23. listopadu. „Black Friday obecně považujeme za start nejintenzivnějšího období vánočních prodejů. Vrcholem pak bude týden od 10. prosince,“ říká ředitel APEK.