Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

E-knihy v Česku startují ve větším. Amazon ani Apple tak malý trh nezajímá, vidí šanci Wooky

„Kindle je České republice pro byznys s e-knihami nepoužitelný,“ kritizuje konkurenční produkt amerického Amazonu Lukáš Novák, šéf akciové společnosti Wooky, v rozhovoru pro Médiář.cz.

Společnost Wooky v dubnu spustila ve spolupráci s Euromedia Group a dalšími nakladateli online obchod Ebux.cz, v květnu s ním chce přijít na Slovensko a v červnu uvést vlastní hardwarovou čtečku na stejném principu, jako má americký internetový obchod Amazon.

Společnost Wooky ovládá právě Lukáš Novák, coby její majoritní akcionář s nadpolovičním podílem. Jak dále tvrdí, Euromedia není v akciovce Wooky vlastnicky zainteresována. Novák vlastní rovněž jihlavskou firmu Mobilbonus, která vyvinula čtečku Wooky a provozuje online obchod Rájknih.cz.

Kdy podle vás začal vznikat trh s e-knihami v Česku? Co považujete za první zaznameníhodný počin v Česku?

Na konci loňského roku došlo ke spuštění několika projektů na prodej e-knih, každý s jinou filozofií. Mezi tyto projekty patří Rájknih.cz (Wooky), eReading.cz (Adobe DRM) a Palmknihy.cz (sociální DRM).

Jak hodnotíte momentální situaci na trhu co do počtu počtu a míry využití softwarových či hardwarových čteček, jakých výrobců?

Je to na začátku. Softwarové čtečky na hardwaru jako jsou chytré telefony nebo tablety se začnou rozšiřovat v druhé půlce roku 2011, kdy dojde k větší penetraci tohoto hardwaru díky politice a nabídce mobilních operátorů. U hardwaru s technologií E Ink se tu odhaduje počet asi 25 tisíc kusů, ale z toho zhruba 50 procent jsou čtečky Kindle, které jsou v Česku pro byznys s e-knihami nepoužitelné. Jsem přesvědčen, že čtečka E Ink Wooky s cenou pod 3 tisíce korun včetně DPH a jeho široká dostupnost přispěje k rozšíření hardwaru, a počítám, že za následek to bude mít zlevnění i ostatní hardwaru s E Ink.

Jak z pohledu českého - a slovenského - uživatele hodnotíte konkurenční služby Kindle, Nook a iBooks? Jakou konkurenční výhodu přináší vaše řešení?

Jsou to úspěšné modely prodeje elektronických knih, které vsadily na jednoduchost a komfort, a pro nás to je určitý benchmark. Na druhou stranu, díky „velikosti“ českého a slovenského trhu je nyní nezajímá český uživatel. A to je šance pro české projekty s českým obsahem.

Akciová společnost Wooky má fungovat jako velkoobchod, prostředník mezi nakladatelem a jednotlivými e-shopy (Ebux.cz, Rájknih.cz a další). Jaký je nastaven obchodní model spolupráce? Konkrétně: kolik procent z celkové ceny si necháváte vy jako zprostředkovatel, kolik e-shop a kolik zbude nakladateli?

Ano, Wooky je velkoobchod a poskytovatel e-shopu pro druhé strany s řešením na klíč. Obchodní model se snaží kopírovat zažité zvyklostí z papírového trhu. Navíc zde ale vstupují do hry i mobilní operátoři, neboť jejich platby jsou nejvíce využívané, ale velmi drahé.

Kolik stažení už vaše softwarová čtečka zaznamenala celkem?

Určitě přes 12 tisíc stažení.

Kolik elektronických knih jste dosud prodali a s jakým obratem?

Doposud projekt Rájknih.cz běží v pilotu, tato data nebudeme zveřejňovat. Ale bavíme se v řádech tisíců.

Navázali jste spolupráci s výrobci hardwaru či mobilními operátory. Samsung bude v roce 2011 a 2012 v Česku i na Slovensku do svých tabletů Samsung Galaxy defaultně přednahrávat čtečku Wooky. Jaké další spolupráce máte uzavřené?

Ano, například společnost Samsung do svých mobilů a tabletů s operačním systémem Android přednahrává čtečku Wooky pro Česko a Slovensko. Zároveň je aplikaci Wooky reader možné stáhnout přes AppStore, Android Market, OVI Store, Samsung Apps a přímo z našeho e-shopu. Další spolupráce budou oznámeny v dohledné době.

V jakém formátu hodláte e-knihy publikovat a bude tento kompatibilní, respektive použitelný i na jiných platformách a přístrojích?

Wooky je proprietární řešení, takže pokud nakladatel bude požadovat DRM ochranu, knihy budou dostupné jen přes čtečku Wooky, a to jak softwarovou, tak hardwarovou verzi. Nyní se řeší, že i výrobce hardwaru E Ink mají zájem pro Česko a Slovensko prednahrávat Wooky reader.

Chystáte také vlastní hardware, čtečku, a uvedete ji červnu? Pokud je to tak, kdo ji bude vyrábět a kolik kusů hodláte na trh zpočátku uvést?

Ano. Počet bude více než 10 tisíc kusů v úvodní várce. Hardware E Ink bude vyráběn přímo pro nás, bude to tedy náš produkt. Samozřejmě montovaný externím dodavatelem.

Kdy očekáváte, že ve Wooky uvedete první elektronické vydání českých novin či časopisu? Existují už konkrétní dohody s nějakým vydavatelstvím?

Již nyní v dubnu bude první vlaštovka, časopis Auto motor a sport, ale jedná se o statickou verzi bez interaktivity. Reálné nasazení časopisů a novin se plánuje na léto 2011. Domluvy s nekterými vydavateli již jsou a s dalšími probíhají, ale konkrétní jména teprve oznámíme.