E15: Televize Prima prodá svá regionální studia ze sítě R1

Televize Prima prodá svá regionální televizní studia sdružená v síti R1, kterou vytvořila jako protiváhu Regionální televizní agentuře (RTA). Od ledna, kdy začne používat licenci Prima family, je již nebude potřebovat. Informuje o tom deník E15.

Prodej by se měl týkat televize Genus TV, která vysílá na Liberecku, plzeňské Zak TV a olomoucké TV Morava. Ústecká TV Lyra by měla být zavřena, řekl deníku ředitel Primy Marek Singer.

Prima síť R1 ovládá prostřednictvím dceřinné společnosti Regio Media. Ta vždy držela v regionálních studiích majoritu, většinou 51 %, zbytek připadl regionálním akcionářům.

V případě Genus TV to je podle obchodního rejstříku společnost S group holding, u Zak TV podnikatel Alois Valtr a u TV Morava tři podílníci Oldřich Kovařík, Vít Číhal a Martin Berka. Podle zápisu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se podíl Regio Media v Genus TV převede na S group holding, píše E15.

Se současnou licencí Primy je spojena nutnost sdílet vysílací kmitočty v určitých časech s regionálními vysílateli, mimo jiné s RTA. Licence Prima family, kterou bude televize používat od ledna, podobnou podmínku neobsahuje.

RTA se kvůli tomu obrátila na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, Český telekomunikační úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Televize Prima reagovala podáním trestního oznámení a civilní žaloby.

TV Prima také nabídla RTA, že by za 100 tisíc Kč měsíčně mohla své vysílání připojovat do programu stanice Prima Love. S touto variantou nesouhlasí výkonný ředitel RTA Pavel Zuna. „Jednoznačně trváme na zachování současného modelu, který máme garantovaný licencemi,“ řekl dříve.