Economia se přestěhuje z Karlína do Holešovic

Bakalův mediální dům plánuje svou další éru v novém sídle nedaleko Trojského mostu.

Port7 vyrostl v blízkosti Trojského mostu. Foto: Scott.Weber

Port7 vyrostl v blízkosti Trojského mostu. Foto: Scott.Weber

Mediální dům Economia miliardáře Zdeňka Bakaly konečně vybral své nové sídlo. „Finálně jsme se rozhodli pro Holešovice a Port7,“ informovalo vydavatelství zaměstnance v těchto dnech. „Lokalita je tedy jasná, o termínu ještě jednáme,“ uvádí se v interním sdělení.

Economia dosud sídlí v karlínské Pernerově ulici, v sousedství Fora Karlín. Celý komplex představený v roce 2014 původně Bakala vlastnil, před pěti lety jej ale prodal a Economia v dosavadním sídle zůstala v dlouhodobém pronájmu. Stěhování tak záviselo na tom, aby za sebe sehnala podnájemce.

Prostor bývalé kotlárny v Karlíně je už pro Economii příliš velký, firma tak zřejmě zabere o něco menší prostory. „Máme krásný mediální dům, ale pro našich 300 lidí je 4.500 metrů opravdu velký luxus. Je to asi tak dvoj- až trojnásobek toho, co potřebujeme,“ řekla generální ředitelka Economie Lenka Černá v nedávném rozhovoru pro Mediaguru. „Dlouho jsme se snažili o podnájem části prostor, ale nakonec se paradoxně ukázalo, že je spíš na trhu zájem o celou budovu,“ dodala.

Náklady na prostory, v nichž sídlí, jsou pro Economii jednou z hlavních oblastí, kde může své hospodaření zefektivnit. Vydavatelství, které produkuje deník Hospodářské noviny a jejich web HN.cz, zpravodajský web Aktuálně.cz nebo časopisy EkonomRespekt, je v posledních letech ztrátové. Loni udrželo tržby v úrovni kolem 650 milionů Kč, vykázalo ale ztrátu 59 milionů. „Společnost v průběhu roku 2022 čelila mnoha vnějším negativním vlivům, především výraznému nárůstu cen energií, tiskařských prací a distribuce, které měly vliv na pokles výsledku hospodaření za účetní období,“ uvádí firma ve výroční zprávě. „Větší efektivita obchodu, péče o vyladění zákaznické cesty, spolu s připravovanými novými produkty a investicemi do technologií usnadňujících publikování, by měly přispět ke stabilizaci hospodaření společnosti v roce 2023,“ avizuje.

Hospodaření společnosti Economia v posledních letech, v milionech Kč

  2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
tržby 818 845 879 762 741 632 658 655
výsledek hospodaření -41 -20 2 -39 -45 -32 -8 -59

Zaokrouhleno. Zdroj: výroční zprávy Economie

Multifunkční administrativní projekt Port7 buduje Skanska v pražských Holešovicích nedaleko Trojského mostu. Místo bývalé továrny na betonové prefabrikované panely budou tři budovy, jejichž dokončení bylo plánováno na druhé čtvrtletí letošního roku. „Mezi jednotlivými budovami vznikne piazzetta Port7 s obchody, restauracemi, kavárnami, bistry a provozovnami drobných služeb. Součástí projektu bude velký veřejný prostor. Parkově upravená zeleň s promenádou podél řeky bude sloužit k odpočinku, procházkám a setkávání s přáteli,“ uvádí Skanska na webu, který developerský projekt představuje jako novou pražskou náplavku.

Port7 z pohledu od Vltavy. Foto: Scott.Weber

Port7 z pohledu od Vltavy. Foto: Scott.Weber

Port7 se prezentuje jako nová pražská náplavka. Foto: Scott.Weber

Port7 se prezentuje jako nová pražská náplavka. Foto: Scott.Weber

Port7 je přístupný mimo jiné vlakem. Foto: Scott.Weber

Port7 je přístupný mimo jiné vlakem. Foto: Scott.Weber

Sdílejte