Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Editoriální panel ČT: vystřihnutí Bakaly byl dílčí nedostatek

Jde o první zásadnější vyjádření nového orgánu interní kontroly zpravodajství veřejnoprávní televize.

  • ČTK
  • 10. 12. 2014 15:10

Editorální panel složený ze zaměstnanců zpravodajství České televize označil vystřižení kritiky podnikatele Zdeňka Bakaly z listopadového projevu prezidenta Miloše Zemana na konferenci Hospodářské komory za „dílčí pochybení“. Na dnešním zasedání Rady ČT to řekl generální ředitel televize Petr Dvořák.

Uvedl, že rozhodnutí panelu respektuje. „Vzhledem k tomu, že došlo k dílčímu pochybení zaměstnance redakce zpravodajství, požádám ředitele redakce zpravodajství, aby je v tomto kontextu řešil,“ řekl. Panel podle Dvořáka konstatoval pochybení v provedení zásahu, ale zároveň jasně řekl, že nedošlo k zkreslení reportáže jako celku, nebo jejího ovlivnění zvenčí.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v úterý uvedl, že za vystřižením mohlo být to, že Bakala doprovázel premiéra Bohuslava Sobotku na nedávné cestě po USA. Sobotka i mluvčí Bakaly Tomáš Pavlík to odmítli jako nesmysl.

„Reakce tiskového mluvčího prezidenta je profesionálně tak slabá, že České televizi spíš pomáhá,“ řekl dnes místopředseda Rady ČT Jiří Závozda. Krok editora podle něj byl chybou. Dodal, že adekvátní trest je pro ČT už to, jak se o ní nyní píše.

Za chybu označili vystřihnutí Bakaly i další členové rady, která ale oficiální vyjádření dnes nevydala. Stanovisko by měla přijmout na příštím zasedání, které by se mělo konat na začátku ledna. Předseda rady Jaroslav Dědič to odůvodnil tím, že vyjádření editoriálního panelu bylo zveřejněno krátce před zasedáním a ne všichni členové kontrolního orgánu se s ním mohli detailně seznámit.

Redakční zásah veřejně komentoval také předseda sněmovního „mediálního“ výboru, poslanec ANO Martin Komárek, v sobotu v Pressklubu rádia Frekvence 1. Podle něj byl editor za „blbce“, „užitečného idiota“.

„Reportáž to nezkreslilo“

Editoriální panel ve svém vyjádření uvedl, že vystřižení Bakaly nezkreslilo téma reportáže, jejím předmětem byl převažující názor, že Česko se po ekonomické transformaci ubírá správným směrem. Podle panelu se také nejednalo o systémovou chybu.

Editoriální panel tvoří samotní členové redakce zpravodajství ČT. Jeho členy jsou šéfredaktor zpravodajství televize Petr Mrzena, reportér Marek Wollner či redaktoři Richard Samko, Zuzana Tvarůžková nebo Jan Šenkýř.