V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Editoriální panel ČT vznikne v květnu

Bývalé tváře České televize Martina Lustigová a Daniela Drtinová, první jako moderátorka, druhá co panelistka

Na konferenci vystoupily bývalé tváře ČT Martina Lustigová (moderátorka jednoho z bloků) a Daniela Drtinová (panelistka)

Management zpravodajství České televize má mít k dispozici poradní orgán pro sporné situace ve zpravodajství od 1. května. V Senátu, na konferenci o médiích veřejné služby to dnes řekl ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Podle něj už se dořešují jen formality: „Ze strany zpravodajství je vše připraveno, čekáme jen na právní útvar, aby bylo vše v pořádku.“ Nový orgán zpravodajství vzniká v reakci na nedávné dění kolem stížnosti 24 redaktorů zpravodajství ČT na údajné autocenzurní zásahy ze strany jejich šéfů, zejména ze strany šéfredaktora Petra Mrzeny.

„Je to panel, jehož agenda bude zcela veřejná,“ prohlásil Šámal k novému tělesu při zpravodajství ČT, pod něž spadá hlavně provoz zpravodajské stanice ČT24. Jak následně uvedl pro Médiář, panel by měl být osmičlenný, aby zastoupení vedoucích pracovníků a zaměstnanců bylo paritní.

Za vedení redakce v něm budou šéfredaktoři jednotlivých sekcí zpravodajství, tedy Petr Mrzena (zpravodajství), Roman Ondrůj (regionální zpravodajství), Marek Wollner (reportážní publicistika) a Andrea Majstorovičová (kreativní producentka zodpovědná za dodávku pořadů na jiné kanály ČT). Čtyři zástupci zpravodajství vzejdou z tajné volby, ta proběhne v nejbližších týdnech. Funkční období v panelu je rok.

Šanci být zvolen do editoriálního panelu budou mít zaměstnanci zpravodajství České televize, podněty nicméně budou moci podávat i externí spolupracovníci veřejnoprávní televize. Zasedání panelu budou neveřejná, k dispozici pak budou zápisy a stav hlasování o jednotlivých tématech, ovšem nikoliv jmenovité.

Ještě není jasné, zda se panel bude scházet pravidelně, anebo třeba jen ad-hoc ke sporným situacím. Tak či tak, jeho existence má zabránit krizovým situacím podobným těm, jaké na sklonku loňska vznikly kolem zmíněné stížnosti 24 redaktorů zpravodajství ČT. Závěry panelu mají být precedenční.