EET: e-shopy můžou evidovat přijaté tržby, až když se o nich dozví

E-shopy musí se zavedením elektronické evidence tržeb (EET) evidovat přijaté tržby až v okamžiku, kdy se o platbě dozví. Toto stanovisko dnes vydalo ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství k blížícímu se zavedení druhé fáze elektronické evidence, která bude platná pro e-shopy, maloobchodníky a velkoobchodníky. Celkem se bude týkat zhruba 250.000 podnikatelských subjektů v daných segmentech. Informovala o tom Asociace pro elektronickou komerci (APEK). 

Řada e-shopů, především malých a středních, řešila před zavedením druhé fáze technický problém - jak evidovat tržbu, kterou zákazník zaplatil, ale o které obchodník v praxi ještě neví. Platba totiž obvykle není připsána provozovateli e-shopu ihned na jeho účet a on tak není o této transakci v daný okamžik informován. Ještě na začátku týdne tak vše směřovalo k zrušení internetových plateb kartou a jiných online platebních metod. Další variantou pro e-shopisty byly náklady v řádech desítek až stovek tisíc korun, které by musely internetové obchody vynaložit, aby splnily podmínky dané legislativy. 

Zpráva se bude zasílat při ověření platby

Podle nejnovějšího stanoviska, které Generální finanční ředitelství vydalo, bude u online prodeje zboží Finanční správa a Celní správa akceptovat postup respektující reálnou situaci na trhu. Obchodník podle ní zašle údaje o evidované tržbě nejpozději v okamžiku, kdy se dozví o odepsání platby z účtu zákazníka a odeslání na svůj účet. Datovou zprávu tedy obchodník odešle nejpozději v momentě, kdy dostane informaci o úspěšném ověření platby.

„Se státní správou jsme situaci internetového prodeje řešili intenzivně a novou metodiku považuji za vhodný kompromis za současných podmínek. Nadále samozřejmě platí, že se domníváme, že on-line platby jako takové do evidence nepatří. Jelikož se ale nepodařilo prosadit změnu legislativy, považujeme aktuální stanovisko Generálního finančního ředitelství za rozumné řešení,“ říká Jan Vetyška, výkonný ředitel APEKu. Naráží tak na fakt, že týden před prosincovým ostrým startem první fáze evidence tržeb probíhala mezi vládními činiteli diskuze, zda e-shopy z povinnosti EET nevyjmout. Nakonec se však výjimku nepodařilo vyjednat.