Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Emmy ve znamení nových zlatých časů televize

Kevin Spacey na letošním předávání cen Emmy. Foto: Profimedia.cz

Kevin Spacey na letošním předávání cen Emmy. Foto: Profimedia.cz

Diváci, kteří sledovali v neděli večer přímý přenos z Los Angeles (v Evropě se spíše hodí říci v pondělí ráno), museli být mile překvapeni. Žádné zdlouhavé děkovací projevy, žádné pokusy moderátora o „vtipné“ standupy, v nichž by propíral nejrůznější bulvární historky, velmi málo patosu, žádná hra na jednu velkou televizní rodinu, ale vzájemný respekt a hlavně - žádná nuda – takové bylo předávání 65. cen Emmy v Los Angeles Nokia Theatre.

Takzvané velké Emmy – tedy ceny za nejlepší pořady, které se v uplynulém roce objevily v hlavním vysílacím čase – nebyly jen pouhou přehlídkou americké televizní tvorby, ale také demonstrací sebevědomí televizní branže. Už několik týdnů se v USA mluví o nových zlatých časech, do nichž televize právě vstupuje. O televizní obsahy je stále větší zájem, do branže přechází spousta lidí, kteří se dříve věnovali především filmu, producentům a provozovatelům se daří využívat nové komunikační kanály – a to nejen pro zprostředkování obsahů, ale i kontakt s diváky.

Celá show pak byla podle hodnocení kritiků především signálem vůči filmové branži. Příkladem, jak se dá taková udílení cen udělat přitažlivé pro diváky. Jak napsal korespondent deníku Süddeutsche Zeitung, „předávání Emmy bylo takové, jakým by chtěli být Oscaři.“

Už před samotným předáváním vystoupil na červený koberec Kevin Spacey a mluvil o novém paradigmatu televizního průmyslu. Pak přišel Michael Douglas a hovořil o nových možnostech televize. Po něm se objevili Matt Damon, David Fincher, Steven Soderbergh a Ben Affleck a všichni se vyjádřili s nadšením o možnostech, které nabízí televize těm, kteří chtějí vyprávět příběhy.

Jedním z vítězů letošního předávání byl film Behind the Candelabra (Liberace!) o slavném pianistovi a baviči Valentinovi Liberacem režiséra Stevena Soderbergha – získal celkem 11 cen, 8 v rámci takzvané Creative Arts Emmy, která se uskutečnila o několik dnů dříve. Oceněn byl i představitel hlavní role Michael Douglas. V souvislosti s tímto snímkem se nechal režisér slyšet, že se bude nyní věnovat raději než filmu televizi a divadlu.

Dalším vítězem večera byl seriál Breaking Bad (Perníkový táta), který získal cenu za nejlepší drama a za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli Anna Gunn. Je to dárek na rozloučenou, protože příští neděli bude odvysílána poslední epizoda tohoto seriálu.

Poněkud překvapivě ale nepřetavili nominace v Emmy další herci z Breaking Bad Bryan Cranston (nominovaný na nejlepšího herce v hlavní roli) a Aaron Paul (nominace za nejlepší výkon ve vedlejší roli). Podlehli Jeffovi Danielsovi (hlavní role v seriálu The Newsroom) a Bobbymu Cannavalemu (vedlejší role v Boardwalk Empire - Impérium: Mafie v Atlantic City).

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon obdržela Claire Danes za Homeland (Ve jménu vlasti).

Claire Danes oceněna na Emmy za nejlepší ženský herecký výkon v seriálu Homeland. Foto: Profimedia.cz

Claire Danes oceněna na Emmy za nejlepší ženský herecký výkon v seriálu Homeland. Foto: Profimedia.cz

Jako nejlepší komediální seriál byla již po čtvrté za sebou oceněna Modern Family (Taková moderní rodinka), ceny za herecké výkony v hlavních rolích získali Jim Parsons (Sheldon Cooper v The Big Bang Theory - Teorie velkého třesku) a Julia Louis-Dreyfus (Veep - Viceprezidentka), za výkony ve vedlejších rolích Merritt Wever (Nurse Jackie - Sestřička Jackie) a Tony Hale (Viceprezidentka).

Dalšími vítězi v důležitých kategoriích se stali David Fincher za nejlepší režii (House of Cards) či Tina Fey – je to už osmá Emmy v její kariéře, tentokrát jí dostala jako autorka již zastaveného seriálu komediálního seriálu 30 Rock (Studio 30 Rock), kde hrála hlavní roli. Cenu za nejlepší komediální show si odnesl pořad The Colbert Report.

Součástí předávání Emmy je vždy i vzpomínka na zemřelé kolegy a kolegyně. Letos šlo o Jamese Gadolfina známého ze seriálu HBO The Sopranos (Sopranovi), na Jean Stapleton (All in the Family) a Coryho Monteitha (Glee).