Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Etický panel ČT: Babiš byl z pořadu Jílkové vyřazen podle pravidel

Šéf veřejnoprávní televize: „Etický panel neshledal pochybení. Dále se touto záležitostí víc nezabýval, protože se nejedná o věc etiky.“

Podnikatel a politik Andrej Babiš neuspěl u Etického panelu České televize se stížností na to, že byl navzdory předchozímu pozvání vyřazen z pořadu Michaely Jílkové Máte slovo z letošního 6. září. To Babiš považoval za „jasnou diskriminaci a porušování svobody slova ze strany vedení veřejnoprávní ČT“ a vyzval jejího šéfa, ať to veřejně vysvětlí.

Panel v pondělí shledal, že vyřazení Babiše proběhlo v souladu s pravidly veřejnoprávní televize. Televizní radní o tom dnes informoval generální ředitel ČT Petr Dvořák. „Etický panel neshledal pochybení. Dále se touto záležitostí víc nezabýval, protože se nejedná o věc etiky,“ uvedl.

Že televize jednala v souladu se svým kodexem, to už v září prohlašovala tisková mluvčí instituce. Odvolala se na pravidlo, že před volbami nesmějí být ve vysílání ti, kdo kandidují. Že byl Babiš zprvu pozván, vysvětlovala tak, že došlo „k nedostatečné vnitřní komunikaci mezi externí dramaturgií pořadu, která své hosty zvala na základě tématu daného vydání, a zodpovědnými vedoucími pracovníky, kteří v souladu s pravidly předvolebního a volebního vysílání ČT účast pozvaných hostů přehodnotili“.

Babiš ale upozornil, jak citovala například Česká pozice, že hosty pořadu zůstali Vít Bárta (Věci veřejné) a Pavel Suchánek (ODS), jejichž strany kandidovaly v krajských i senátních volbách.