Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

EU zkoumá smlouvy amerických studií a placených televizí v Evropě

Zákazník v Evropské unii by měl mít možnost sledovat to, na co v jedné evropské zemi uzavřel smlouvu, v kterémkoliv státě unie.“

  • ČTK
  • 13. 01. 2014 14:08

Evropská komise zjišťuje, zda jsou v souladu s právem Evropské unie dohody mezi velkými americkými filmovými studii a evropskými poskytovateli placených televizních služeb. Zkoumá především podmínky jejich teritoriálních omezení, kdy by možní zákazníci z jiných zemí Evropské unie, než kde sídlí placená televize, neměli v důsledku smluv mezi studiem a stanicí přístup k celé nabídce programů.

Komise prověřuje smluvní vztahy mezi studii Twentieth Century Fox, Warner Bros, Sony Pictures, NBC Universal a Paramount Pictures a evropskými televizemi jako jsou britská BSkyB, francouzský Canal Plus, italská Sky Italia, německá Sky Deutschland či španělská DTS.

Audiovizuální obsah - tedy filmy - americká studia obvykle placeným televizím licencují na územním základě, tedy jedna televize má právo vysílat film v jedné zemi. Komise nyní zjišťuje, zda taková „absolutní územní ochrana“ není v rozporu s evropským právem, které zakazuje dohody omezující tržní soutěž.

Evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia dnes také připomněl, že zákazník v Evropské unii by měl mít možnost sledovat to, na co v jedné evropské zemi uzavřel smlouvu, v kterémkoliv státě unie. Připomněl, že placených služeb využívá stále více evropských občanů a to nejen přes satelit, ale též na internetu.

Zdůraznil také, že komise se nesnaží územní omezení v dohodách odstranit či prosadit pouze prodej práv na celoevropské úrovni.