Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Euro: miliardáři chtějí novou televizi

Chystaná nová televize by na českém publiku chtěla podíl 20 %, píše Euro. Foto: Profimedia.cz

Chystaná nová televize by na českém publiku chtěla podíl 20 %, píše Euro. Foto: Profimedia.cz

Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta Františka Savova ve svém pondělním vydání píše, že v Česku „nejspíš“ vznikne další velká televize. „Nová televize by měla vyvážit vliv současného ministra financí Andreje Babiše a nejbohatší lidé Česka ji chápou čistě jako defenzivní investici,“ píše týdeník. Babiš vlastní vydavatelství Mafra s deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a televizí Óčko, jež je základem pro jeho televizní expanzi.

V projektu nové televize jsou podle Eura zainteresovaní především Jan Dienstl a Pavel Tykač, pokud by se k nim přidal Petr Kellner, pak nejvýš v pozdější fázi. Plán postavit „druhou Novu“ přichází údajně poté, co se Dienstl s Tykačem a také Daniel Křetínský zajímali o koupi televize Nova a pak také televize Prima, a nevyšlo to.

Téma má Euro i na obálce aktuálního vydání

Téma má Euro i na obálce aktuálního vydání

Skupinu CME, která Novu vlastní, totiž jednak její většinový vlastní americký mediální koncern Time Warner prodává najednou a příliš draze, aby pokryl své pohledávky v ní, jednak Američané požadují, aby se ani pod novým vlastníkem skupina nerozdrobila a aby stanice v některé ze šesti zemí, kde CME působí, nezískali Rusové (mají prý zájem hlavně o rumunskou Pro TV).

Ohledně Primy Euro píše, že švédská MTG, která v ní drží polovinu, by sice prodala, ale český byznysmen Ivan Zach, jemuž patří druhá půlka, prodat nechce, přičemž je to on, kdo drží předkupní právo na podíl Švédů.

„Dienstlovi s Tykačem a dalším případným zájemcům z řad nejbohatších Čechů tak zůstala poslední možnost – stavba zcela nové televize. Tento projekt nyní získává velmi reálné obrysy, z nabízených variant se navíc jeví jako nejlevnější varianta,“ píše Euro. „V podstatě jediné, co ke vzniku nové televizní stanice chybí, je definitivní souhlas miliardářů. Ten zatím podle informací týdeníku Euro nepadl, ale mělo by se tak stát během následujících šesti měsíců,“ doplňuje.

Týdeník neuvádí název chystané stanice, měla by ale podle něj vysílat hlavně české seriály a estrády a ani „investice do odpovídajícího newsroomu dosahující stovek mi­lionů korun (...) by pro nejbohatší Čechy neměl být takový problém“. Euro odhaduje startovní náklady (investice do techniky a infrastruktury) na 2 miliardy Kč, další 2 až 2,5 miliardy by pak ročně spolkl program televize.

Vzniknout má hlavní konkurence Novy, údajně s cílem získat pětinový podíl na sledovanosti, což by ji zařadilo za Novu a před Primu. Euro tvrdí, že skupina bohatých už také má „člověka se zkušenostmi z vedení komerčních televizí, který by měl novou televizi postavit“. Kdo to je, nekonkretizuje.