Náš newsletter tradičně přešel na letní provoz: v červenci a srpnu chodí jednou týdně, a to v pondělí.

Euromedia spustí na Ebux.cz prodej e-knih, nabídne Němcové Babičku či Klause

Online obchod Ebux.cz startuje 1. dubna. Jeho základem je systém Wooky, vyvinutý jihlavskou společností Mobilbonus.

Prodej elektronických knih zahájí 1. dubna na portálu Ebux.cz přední nakladatelský dům Euromedia Group, který v první fázi nabídne čtenářům zhruba 600 knižních titulů především od českých autorů.

Bude mezi nimi bestseller Jiřího Šulce Dva proti Říši, romány Hany Andronikove Zvuk slunečních hodin, Nebe nemá dno, Babička Boženy Němcové, některé knihy Karla Čapka, Terezy Boučkové nebo Václava Klause.

Ukázku každé z nich si půjde přečíst zdarma, celou bude nutné zaplatit. Elektronické knihy firma vybaví ochrannou technologií DRM, která má zabránit jejich nelegálnímu kopírování.

„Elektronické knihy budou přibližně o jednu třetinu levnější než knihy tištěné. Další tituly budou postupně přibývat,“ oznámila dnes na tiskové konferenci společnost Euromedia Group. Pobočka německého Bertelsmannu je podle aktuálních, předloňských dat Svazu českých knihkupců druhým největším vydavatelem v Česku, co do počtu vydaných titulů.

Do tohoto nového projektu se podle generálního ředitele společnosti Andrease Kaulfusse zapojilo zhruba 30 tuzemských nakladatelů a přihlásit se mohou další.

Prezentace z dnešní tiskové konference

Systém Wooky, který je základem internetového obchodu Ebux.cz, je inspirován zahraničními koncepcemi, jako Amazon s čtečkou Kindle či Barnes & Noble s přístrojem Nook. Wooky vyvinula pro počítače, mobilního telefony i tablety jihlavská společnost Mobilbonus, která jej před několika měsíci představila v souvislosti s vlastním online obchodem s e-knihami Rájknih.cz.

Euromedia Group spolupracuje konkrétně s pražskou akciovou společností Wooky. Tu ovládá majitel Mobilbonusu Lukáš Novák, coby její majoritní akcionář s nadpolovičním podílem. Jak také řekl Médiáři, Euromedia není v akciovce Wooky vlastnicky zainteresována.

Od 1. června slibuje Euromedia Group nabídnout též vlastní barevnou čtečku elektronických knih i čtečku s technologií elektronického inkoustu (eInk).

Nabídka Ebux.cz by se měla rozšířit také o elektronickou formu časopisů a novin. „Jednáme s řadou vydavatelů, aby své magazíny a časopisy dávali touto formou čtenářům k dispozici,“ podotkl Kaulfuss.

Stovky titulů, desetitisíce čteček

„Odhadujeme, že čeští čtenáři v tuzemsku a zahraničí nakoupili zhruba 50 tisíc čteček knih a poptávka stále roste. Náš prodej se měsíčně zvyšuje o zhruba 35 procent,“ řekl v lednu ČTK Petr Mareš z portálu eReading.cz, který prodává čtečky a elektronické knihy. Čerstvý průzkum společnosti MEDIARESEARCH naznačil, že e-čteček může být mezi českými uživateli internetu až kolem 180 tisíc.

Na rostoucí poptávku po elektronických knihách reagují nakladatelství. eReading.cz nyní nabízí ke stažení už 540 elektronických knih, je jich tak o více než dvě stovky více než v závěru loňského roku. Nakladatelství Fragment, které patří k prvním prodejcům elektronických knih v Česku, plánuje pro letošní rok každý měsíc vydat v digitální verzi přibližně 20 svých titulů.

Od začátku loňského prosince k vydávání e-knih přistoupilo také nakladatelství Portál, které se zaměřuje zejména na odbornou literaturu. „Reagujeme na zájem trhu, na to, že čím dál více lidí vlastní čtečky,“ řekla ČTK Jitka Pourová z Portálu. Finanční přínos pro nakladatelství si zatím netroufá odhadnout, analýzy se teprve chystají, firma ale v potenciál elektronických knih věří.

Nejlevnější čtečky e-knih stojí v tuzemských obchodech zhruba tři tisíce korun.

Zatímco ve Spojených státech jsou elektronické knihy hitem už několik let, Češi byli dosud spíše konzervativní a dávali přednost knihám s pevnou vazbou. Spustit online obchod s e-knihami se neúspěšně pokoušel Ringier, největší novinové a časopisové vydavatelství v Česku. Změna nastala loni, kdy se v Česku výrazně zvýšil počet prodaných čteček a nakladatelství zároveň začala rozšiřovat nabídku elektronických knih.

Podle Mareše z portálu eReading.cz poptávka po čtečkách i e-knihách prudce vzrostla zejména v závěru loňského roku. „Před vánočními svátky jsme jich prodali stovky kusů. Byl to společně s elektronickou knihou poměrně častý vánoční dárek, což nás docela překvapilo,“ podotkl.

Elektronické knihy ale zatím mají minimální podíl na tuzemském trhu s knihami. Jeho velikost odborníci s odkazem na údaje Českého statistického úřadu odhadují na minimálně 4,5 miliardy korun, ačkoliv knihkupci sami prezentují čísla až dvojnásobně vyšší.

I když poptávka po e-knihách prudce roste, poklesu trhu s tradičními knihami se kvůli jejich elektronické verzi nakladatelé nebojí. Mnohem větší obavy mají z plánovaného nárůstu snížené sazby DPH na 14 % a následně sjednocení sazeb daně na 17,5 %, které by prý způsobilo výrazný pokles prodeje knih. Na knihy se totiž nyní vztahuje 10% sazba DPH.