V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Europoslanci schválili směrnici o copyrightu

  • ČTK
  • 12. 09. 2018 15:10

Evropský parlament dnes v prvním čtení schválil kontroverzní směrnici, která má majitelům autorských práv dát nárok na podíl z využití jejich děl internetovými giganty, jako je Google či Facebook. Přehodnotil tak svůj červencový krok. „Je to dobrý signál pro náš tvůrčí průmysl v Evropě,“ prohlásil parlamentní zpravodaj Axel Voss poté, co poslanci přijali jeho návrh v poměru 438 ku 226 hlasům. Už v úvodu hlasování přitom nepřijali návrh zamítnout celou směrnici. O kontroverznosti tématu svědčilo přes 250 pozměňovacích návrhů.

Dalším krokem bude vyjednání konečné podoby normy s členskými státy a Evropskou komisí, kterou pak bude Evropský parlament znovu schvalovat hlasováním. Média a vydavatelé si od změn slibují, že dostanou zaplaceno za své práce, zatímco odpůrci změny se obávají příliš velkého otřesu a omezení svobody na internetu.

O co jde

Směrnice vytváří předpoklady k tomu, aby práva autorů byla chráněna i v podmínkách digitálního světa, kdy je nesmírně snadné zcizovat a dále neřízeně šířit obsah prostřednictvím všech kanálů, sítí a platforem, které tento svět poskytuje. Kritici uvádí, že směrnice přinese omezení svobody sdílení obsahu na internetu nebo že dokonce přinese cenzuru. Naopak zastánci směrnice zdůrazňují, že směrnice jen aplikuje pravidla platná v rámci offline světa i do digitálního prostředí a upozorňují na to, že i v digitálním světě nelze pod heslem svobody svévolně využívat obsah vytvořený s vysokými náklady někým jiným. Je třeba respektovat, že svoboda jedné skupiny subjektů nesmí být omezována činností druhých. Tvůrci a poskytovatelé obsahu musí mít právo rozhodovat o tom, jak s výsledky jejich činnosti, na něž mají právo, se bude dále nakládat. Mají také právo na odpovídající odměnu v tom případě, že je jejich tvorba dále komerčně využívána.

Zdroj: Unie vydavatelů

Tuzemská Unie vydavatelů schválení směrnice přivítala. “Schválení směrnice je významnou součástí reformy, kterou evropská legislativa reaguje na změny v evropské ekonomice a společnosti, kde se stále intenzivněji prosazují digitální technologie, které mění některé dosavadní obvyklé vztahy, a proto je třeba na ně reagovat,“ komentoval výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

„Dnešní den znamená pro Evropu vítězství a nezávislost na technologických gigantech, kteří profitují ze zastaralé legislativy, dále tak posilují svou dominanci a vysávají Evropu a její tvůrce,“ prohlásil Anders Lassen, prezident Evropského sdružení autorských asociací (GESAC). To tvrdí, že prostřednictvím kampaně Europe for Creators zastupovali při lobbování přes hlasováním přes 12 milionu pracovních pozic v tvůrčích a kulturních oborech v Evropě, jinými slovy tvůrce a držitele práv včetně autorů, skladatelů, hudebníků, zpěváků, malířů, sochařů, režisérů, producentů, novinářů, spisovatelů, vědců a akademiků.

„Evropský parlament se rozhodl vydat cestou vyrovnané legislativy, ze které budou těžit evropští občané, obchod, tvůrci a celá Evropa,“ věří Véronique Desbrosses, generální ředitelka GESAC. Sdružení mělo za to, že na europoslance před hlasováním mířila „kampaň plná nekalých marketingových praktik vedená technologickými giganty“. Mediální domy naopak využily svých tištěných titulů i webů, aby zákonodárce i veřejnost přesvědčili o svých zájmech.