Exmluvčí Babišovy vlády Peterová mluví za SÚKL

  • ČTK
  • 12. 09. 2018 23:30
Barbora Peterová

Barbora Peterová

Novou mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se stala bývalá vládní mluvčí Barbora Peterová. Dřív působila ve státní energetické společnosti ČEPS a České televizi. Peterová mluvila za první menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) od jeho vzniku v polovině loňského prosince. Jako mluvčí menšinové vlády ANO a ČSSD ji letos na přelomu června a července nahradila Petra Doležalová, dřív redaktorka televize Prima.

Bývalá mluvčí ústavu Lucie Přinesdomová odešla spolu s ředitelem Zdeňkem Blahutou. Rezignoval v polovině prosince poté, co veřejnost i nový ministr kritizovali jím připravovaný systém e-receptu. Komunikaci s veřejností pak zajišťovala Hana Šindelářová, která zůstává v tiskovém oddělení SÚKL.

Koncem června jmenoval ministr Adam Vojtěch (za ANO) novou ředitelkou ústavu Irenu Storovou, která ho coby Blahutova náměstkyně vedla jako pověřená ředitelka i po jeho odchodu. Storová byla jedinou účastnicí výběrového řízení na ředitele.

SÚKL má na starosti například povolování nových léků, stanovování jejich cen a případných úhrad z veřejného zdravotního pojištění nebo jejich kontroly. Kontroluje také lékárny a shromažďuje údaje o nežádoucích účincích léků. Na starosti má také provoz systému elektronických receptů.