Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Exšéfka nových médií Kvapilová dostala v ČT výpověď, míní ale, že její odvolání neplatí

Pavlína Kvapilová a Petr Dvořák při prezentaci projektu Krizová mapa Česka. Foto: Petr Hornik / Právo / Profimedia.cz

Pavlína Kvapilová a Petr Dvořák při prezentaci projektu Krizová mapa Česka. Foto: Petr Hornik / Právo / Profimedia.cz

Bývala výkonná ředitelka sekce Nových médií v České televizi Pavlína Kvapilová odmítla přeřazení do jiné funkce, a definitivně tak v televizi skončí na konci listopadu. Na dnešním brněnském zasedání Rady ČT to uvedl generální ředitel Petr Dvořák. Ten ji 30. srpna odvolal z pozice, na níž byla od října 2011. Dvořák podřízenou kritizoval za to, že o údajných problémech v redakci mluvila veřejně. Podle Kvapilové byla důvodem „ztráta důvěry“ ze strany Dvořáka poté, co se v srpnu otevřeně postavila za moderátorku Danielu Drtinovou v souvislosti s jejím přeložením z pořadu Události, komentáře.

„Její funkci bude dočasně vykonávat její zástupce Petr Svatoš. Hledám člověka, který bude jejím nástupcem,“ řekl Dvořák.

Kvapilová se s generálním ředitelem ČT sešla v pondělí, kde jí však údajně nebyla nabídnuta žádná jiná práce. „V návaznosti na tuto skutečnost jsem dostala výpověď pro tzv. nadbytečnost. Můj pracovní poměr skončí uplynutím standardní výpovědní doby k poslednímu listopadu,“ uvedla Kvapilová pro ČTK. Šéfovi ČT na schůzce zároveň předala dokument se stanoviskem svých právníků, podle nichž odvolání i veškeré návazné kroky jsou neplatné. „Čekám na reakci ČT na toto právní stanovisko a podle toho se rozhodnu, jaký bude můj další postup,“ dodala odvolaná manažerka.

Profesní vztahy Kvapilové s šéfem ČT Dvořákem se vyhrotily poté, co několik dní po odvolání ostře reagovala na jeho slova v Hospodářských novinách, že „nezvládala svoje manažerské povinnosti“.

Ve svém prohlášení z 10. srpna Kvapilová vyjádřila obavu, že současná situace kolem zpravodajství ČT může výrazným způsobem narušovat důvěryhodnost média veřejné služby před stěžejními sněmovními volbami. Kvapilová tak žádala ČT o vysvětlení, proč má Drtinová pořad opustit. Vysvětlit stažení Drtinové z pořadu žádal také její kolega Martin Veselovský a tým pořadu. Drtinová následně Kvapilové po jejím odvolání veřejnou podporu oplatila.

Kvapilová, která v ČT působí více než šest let, převzala funkci ředitelky Nových médií od současného ředitele programu ČT Milana Fridricha. Tým Nových médií tvoří nyní zhruba 100 lidí. Devětatřicetiletá Kvapilová v ČT mimo jiné uváděla pořad Hyde Park. Před nástupem do České televize pracovala v Českém rozhlase, mimo jiné jako zpravodajka v Bruselu.