Facebook dá tři miliony dolarů na pomoc lokální žurnalistice

Fond pro lokální zpravodajství během krize bude spravovat European Journalism Centre.

Provozovatel celosvětové sociální sítě Facebook se rozhodl investovat tři miliony dolarů (kolem 75 milionů Kč) do podpory malých a středních zpravodajských organizací a novinářů v celé Evropě, s cílem podpořit jejich podnikání a průběžné místní zpravodajství o nemoci covid-19. Pomoc hodlá distribuovat prostřednictvím neziskové oborové organizace European Journalism Centre.

Právě ta rozhodne o tom, kdo nouzové finanční prostředky dostane, a bude granty nezávislé na Facebooku spravovat. Nabídne fondy pro podporu zpravodajství o covid-19, nouzové fondy na podporu podniků a inovační fondy na podporu spolupráce a technických mediálních projektů s potenciálem růstu. S Facebookem zakládají Evropský podpůrný fond pro žurnalistiku covid-19. Spouštějí k němu informační newsletter.

Granty lze použít na iniciativy jako spuštění specializovaného newsletteru k pandemii koronaviru, zpřístupnění placených článků, najímání novinářů na volné noze, vytváření komunit, informování o lokálních datech či třeba na online akce.

„Lokální zpravodajské organizace v celé Evropě bojují o přežití,“ uvádí Adam Thomas, ředitel European Journalism Centre. „Jelikož jsou novináři zasažení komerčním dopadem krize covid-19, pokrývají zásadní dění s minimálními prostředky. Bez akutní podpory nebudou lokální a komunitní média schopna bojovat s dezinformacemi a informovat občany. Evropský podpůrný fond pro žurnalistiku covid-19 má sloužit k ochraně žurnalistů, kteří během krize úzce pracují se svou komunitou.“

Facebook už se dřív zavázal dát 100 milionů dolarů na podporu zpravodajského odvětví během krize kvůli koronaviru, jakož i milion dolarů v grantech pro lokální zpravodajství, milion dolarů v grantech pro organizace ověřující pravdivost informací a dar milion dolarů pro Mezinárodní síť pro kontrolu faktů (International Fact-Checking Network). Facebook Journalism Project také slíbil investovat 300 milionů dolarů pro aktivní novináře po celém světě skrze rozmanité a inkluzivní zpravodajské programy a partnerství.